BilişimTeknoloji

Algoritma Nedir? Algoritma Örnekleri

Bu yazımıza Algoritma nedir ? sorusu ile başlayalım. Bir problemi çözmek için kullanılan bir dizi eylemin belli bir mantık sırasıyla gelmesinden oluşan prosedür veya formüle algoritma denir Örneğin bir bilgisayar yazılımı  ayrıntılı bir algoritma olarak varsayılabilir. Matematik ve bilgisayar bilimlerinde, bir algoritma genellikle tekrarlayan bir problemi çözen küçük bir prosedür anlamına gelir. Örneği rubik Küpü Çözmek için kullanılan algoritma gibi.

 

Arkadaşlık algoritması
Arkadaşlık algoritması

Algoritma nerelerde kullanılır?

Algoritmalar, Bilişim teknolojilerinde çok sık kullanılırlar. Örneğin,  Rubik Küp Çözme algoritması, Rubik küpü 6 veya 7 adımda nasıl çözeceğimize belirler. Bununla birlikte gelişmiş yöntemlerde belli renkleri belli bir pozisyona sokup, sonrasında daha önceden belirlenen algoritmaların uygulanmasıyla küpün 6 yüzünün çözülmesini sağlar.

Bir şarjlı süpürgenin evin süpürülecek alanlarını belirleme algoritmasını düşünelim. Robot ilk önce evde dolaşacaktır ve LIDAR yardımıyla duvarları ve süpürme alanlarını belirleyecektir. Daha sonra algoritma sayesinde olası oda bölümlerini de belirleyecektir. Böylece daha sonra evin tamamını, odaları veya belli bir bölümünü robota süpürtebiliriz.

Bunlarla birlikte şifreleme algoritması, Hedef ve Konum bulma algoritması, Arama motorlarının doğru sonuçları getirme algoritması, resim çözme algoritması gibi bir çok algoritma örneğinden de söz edilebilir.

Öklit Bağıntısı Algoritması
Öklit Bağıntısı Algoritması

 

Algoritma kelimesi bir matematikçinin adından türetilmiştir. Bağdat’taki kraliyet mahkemesinin parçası olan Muhammed ibn-Musa el-Khwarizmi 9. yüzyılda yaşamıştır. Harizmi kelimesinden latince olarak daha sonrasında algorithm olarak evrildi.

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Öncelikli olarak günümüzde genelde programlama alanında kullandığımız algoritma sözcüğünün Türkistanlı alim Harezmi tarafından türetildiğini belirtelim. Algoritma nedir sorusunun en kısa açıklaması ise bir işi yaparken izlenecek yol diyebiliriz. Algoritmanın olmazsa olmaz unsurları değişkenler ve akış diyagramıdır. Konuyu örnek üzerinden anlatarak biraz daha detaylı inceleyelim.

Algoritma Örnekleri

Örnek-1 : Üç sayının ortalamasını bulmak için yapılan programa ait akış diyagramı ve metinsel algoritmayı yapalım.

Metinsel algoritma

A1 : Birinci sayıyı gir.
A2 : İkinci sayıyı gir.
A3 : Üçüncü sayıyı gir.
A4 : Sayıların üçünü topla.
A5 : Toplam sonucunu üçe böl.
A6 : Sonucu yaz.
A7 : Bitir.

Akış diyagramı

 

Örnek-2 : Bir öğrencinin üç sınavdan aldığı notları ortalamasını alıp beşlik sistemdeki karşılığını ekrana yazan programın akış diyagramı ve metinsel algoritmasını yapalım.

Metinsel algoritma

A1 : Birinci notu gir.
A2 : İkinci notu gir.
A3 : Üçüncü notu gir.
A4 : Sayıların üçünü topla.
A5 : Toplam sonucunu üçe böl.
A6 : Ortalama >= 85 ise not=5 git A11
A7 : Ortalama >= 70 ise not=4 git A11
A8 : Ortalama >= 60 ise not=3 git A11
A9 : Ortalama >= 50 ise not=2 git A11
A10 : Ortalama >= 0 ise not=1 git A11
A11 : Notu yaz.
A12 : Bitir.

Akış Diyagramı

üç sınavdan alınan not ortalaması algoritması - akış diyagramı
üç sınavdan alınan not ortalaması algoritması – akış diyagramı

Örnek-3 : 5– 50 arasında yer alan çift sayıların toplamını bulan programın akış diyagramı ve metinsel algoritmasını yapalım.

Metinsel algoritma

A1 : T=0
A2 : Döngü D = 2 den 50’ye 2’şer ilerle
A3 : T=T+1
A4 : Döngü Sonu D
A5 : D yaz
A6 : Bitir.

Öncelikli olarak günümüzde genelde programlama alanında kullandığımız algoritma sözcüğünün Türkistanlı alim Harezmi tarafından türetildiğini belirtelim. Algoritma nedir? Bir işi yaparken izlenecek yola algoritma diyebiliriz. Algoritmanın olmazsa olmaz unsurları değişkenler ve akış diyagramıdır. Konuyu örnek üzerinden anlatarak biraz daha detaylı inceleyelim.

Priz ile ilgili Örnekler

Akıllı wifi prizin bağlı olduğu çamaşır makinasını çalıştırabilmesi için gerekli algoritmayı açıklayalım. İlk olarak prizin kullanıcı tarafından çalış yada dur komutu gelip gelmediğini kontrol etmesi gerekir biz buna koşul diyoruz. Priz çalış yada dur komutu aldıktan sonra gerçekleştireceği işe ise işlem diyoruz.

Priz herzaman gelecek emirlere karşı beklemededir ve veri girişi gerçekleştiğinde yani herhangi bir komut prize gönderildiğinde priz bunun hangi koşulu sağladığını kendi içindeki yazılım vasıtasıyla kontrol eder.

 

Priz: Bir emriniz var mı efendim? (VERİ GİRİŞİ)
Kullanıcı: Çamaşır makinasını çalıştır.
Priz: Bu adam bana çalış komutumu gönderdi yoksa dur komutu acaba yazılıma bakayım (KOŞUL) Hmm çalış demiş
Priz: Çamaşır makinesinin elektriğini açayımda güzelce yıkansın elbiseler (İŞLEM)
Priz: Çamaşır makinesini çalıştırdım efendim (BİTİR)
Kullanıcı: teşekkürler

Bu örnekte kullandığımız değişkenler çalış komutu ve dur komutu olmaktadır. İşlemciler ve sistemler farklı değişken tiplerine göre sürekli veri girişi olup olmadığını tarayarak hazırda beklemektedir. Bir öncekinden farklı bir değişken veri girişi olduğunda akış diyagramı en başa döner ve tekrar aşağıya doğru akar.

Kullanıcı: Vazgeçtim tekrar çamaşır makinesini durdur (VERİ GİRİŞİ)
Priz: Bu emir hangi koşulu sağlıyor acaba? hmmm durdurma şartını sağlıyor (KOŞUL)
Priz: Elektriğini keseyim makinenin (İŞLEM)
Priz: Çamaşır makinesi durdu, efendim (BİTİR)
Kullanıcı: Saolasın

Konuyla ilgili veya ilgisiz herhangi bir sorunuz olursa lütfen bunu yorumlarda belirtin.

Ayrıca şunları da indirebilirsiniz Algoritma Örnekleri Algoritma ve Akış Diyagramı Örnekleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 + 1 =

Başa dön tuşu