Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi

Artvin'de nereler gezilir

Doğu Karadeniz denince akla ilk gelen şehirlerimizden biri Artvin. Yeşilin onlarca tonunu göreceğiniz eşsiz doğası, köklü tarihi ve kendine has kültürü ile Artvin. Karadeniz’de mutlaka gezilmesi görülmesi, tanınması ve tanıtılması gereken bir şehir. Uçsuz bucaksız heybetli dağları, yemyeşil ormanları, bulutlara değen yaylaları, doğal krater gölleri, zengin bitki ve doğal örtüsü ile Türkiye’nin cennetidir desek abartmış olmayız muhtemelen.  Artvin gezisi için plan yapmaya başlasanız iyi olur. Çünkü karantina günlerinde en çok doğaya hasret kaldık. Bu nedenle en güzel ve en özel doğa denince Türkiye’de akla ilk Artvin gelecektir.

Artvin gezisi ile coğrafya olarak ne kadar şanslı bir ülkede olduğumuzu daha iyi anlayacaksınız. Çünkü deniz kenarında sahilde güneşlenecek kadar sıcak bir gündesiniz. Ama biraz yukarıda Artvin merkezde muhtemelen sağanak yağmur altında olabilirsiniz. Biraz daha yukarı yaylalara çıkınca gölgelerde muhtemelen buzlaşmış kar blokları üzerinde manzara resmi çekinebilirsiniz. Eğer ilk defa gidiyorsanız, arabanızı sık sık durdurarak manzara resmi çekineceksiniz. Yalnız arabanızı öyle her istediğinizde durduracak bir yol bulamayabilirsiniz. Çünkü virajların biri bitmeden diğerine girmiş olacaksınız. Böyle olunca haliyle yolculuklar da biraz uzun sürebilir. Ama geziniz bitip de dönerken ikinci Artvin gezisi için bir tarih düşüneceğinize eminiz. Böyle düşüneceksiniz çünkü muhteşem doğası bir yana, muhteşem insanları ile de tanışmış olacaksınız. Küçük bir ilçede insanların birbirine tutkusu ve samimiyeti ne ise, Artvin’de de bu samimiyeti ve huzuru bulacaksınız.

Artvin Gezisi Başlasın

Evet Artvin ile ilgili detayları vermeye devam edeceğiz ama hadi gezmeye başlayalım dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman başlayalım. İlk önce Artvin’e ne zaman gidelim buna karar verelim. Artvin her mevsimde başka güzel oluyor. Ama sonbaharının tadı sizi daha çok etkileyecektir. Çünkü dağları tepeleri orman olan şehirde, sonbaharda tüm renk tonlarını görmek mümkün. Hele de göllerin kenarında oturup manzarayı seyrederken, hafif üşürken ateş başında o renk tonlarını görmek. Etraftaki ürpertici sessizliği söylemiyoruz bile. Sadece bu sebeple gitmenin bile 5 seans psikolojik destek kadar etki ettiğini hissedeceksiniz. Neyse uzatmadan devam edelim.

Artvin için kaç gün ayıralım? Evet bu zor bir soru. Çünkü ulaşım biraz zor olduğu için sadece Artvin gezisi değil, Doğu Karadeniz gezisi yapmanız daha mantıklı olacaktır. Ama sadece Artvin derseniz 4-5 gün size yetecektir.

Ulaşım nasıl olacak? İstanbul ve Ankara’dan direk uçuşla Trabzon veya Gürcistan-Batum’a oradan otobüs veya araba ile Artvin’e geçebilirsiniz. Kendi arabanız yoksa bile araba kiralamak çok mantıklı olacaktır. Çünkü küçük bir il. Her an istediğiniz yere toplu taşıma bulamazsınız. Hele de yaylalara ve göllere. Bu arada bavulunuzu hazırlarken yağmurluk ve su geçirmez ayakkabılar almayı unutmayın.

Artvin’de nereler gezilir?

Hemen hatırlatmakta fayda var: Artvin küçük bir şehir. Kuş uçumu mesafeler çok az. Ama gideceğiniz yerler arası 20-25 km olsa bile bu mesafe 2 saatinizi alabilir. Bu nedenle gezinizi iyi planlamanız çok önemli. Yakın konumları grup olarak gezmek çok zaman kazandıracaktır. Yazarken biz de yakın olarak gruplamaya çalıştık.

Şavşat Karagöl

Köknar ormanları arasında eşsiz bir cennet Karagöl. Görüntü itibariyle İsviçre’de hissi yaratabilir. Çok fazla anlatmaya gerek yok görüntüler yetecektir.

Balıklı Göl

Şavşat-Yavuzköy

Hani sosyal medyada gördüğümüz şu söz varya “Burası İsviçre olsa beğenirdiniz ama burası Artvin”. İşte tam da burada anlam buluyor.

Şavşat Pınarlı Köyü

Fuat Yüksek objektifinden

Şavşat Arsiyan Yaylası

Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin Merkez Atatepe

Dünyadaki en büyük Atatürk heykelidir. 22 metre uzunluğunda ve 50 ton ağırlığındadır. 2011 ve 2012 yılları arasında Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılmış olan yapı, 2016 yılında Artvin Belediyesine devredilmiştir. Artvin’de tırmanan bir Atatürk görüntüsü.

Artvin Merkez Hatila Vadisi

Artvin Merkez Kafkasör Yaylası
Boğa güreşleri ile tanıdığımız Kafkasör. Belki buraya ayrı bir sayfa ayırmamız gerekir. Ama şimdilik anlatmadan görsellerle birazcık tanıyoruz.


Doğadergisi.com’dan

Artvin Merkez

Türkiye’de bu kadar güzel bir şehir merkezi varsa yorumlara yazın lütfen. Hem vadi, hem orman, hem manzara, hem doğa. Alttan akan coşkun Çoruh’un sesini de unutmayın.

Artvin Merkez, Artvin, Türkiye

Borçka Karagöl

Artvin’deki iki Karagöl’den diğeri. Sonbahar renkleri, renk olmanın gururunu burada kazanmış olabilir. Abartıyor diyeceksiniz. O zaman buyurun siz karar verin:

Borçka Macahel Yaylası

Macahel Yaylası’nda biraz duralım. Çünkü sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın en özel bölgelerinden biri. Endemik bitki türlerini bünyesinde barındıran, sanki özenle yaratılmış bir doğa harikası. Macahel Yaylası’na araba ile giderken yolun bitmesini istemeyeceksiniz. Kilometrelerce ötedeki devasa dağların tepelerinden akan şelaleler; sanki orda şelale olmasını istediniz diye orada var olmuş gibi. Uzay yürüyüşü yapıyormuş gibi ayaklarınız yerden kesilecek belki de manzara karşısında. Ama merak etmeyin fazla uçmadan doğanın kokusu da sizi kendinize getirecek. Macahel için ayrı bir yazı planımız var.  Ama ekrandan değil canlı olarak görmeden Türkiye’de çok yer gezdim demeyin. Daha fazla anlatmadan sizi manzaranın eşsizliğine bırakıyorum.

Murgul Delikli Kaya Şelalesi

Arhavi Çifte Kemer Köprü

Arhavi Mençuna Şelalesi

Artvin gezmeyle bitmez!

Artvin’in gezilecek yerlerini anlatmaya çalışıyoruz. Fakat yolda olduğunuz her an aslında gezinin bir parçası. Yukarıda sadece birkaçını gösterebildiğimiz bir konumdan diğerine giderken aslında geziniz devam ediyor olacak. Çünkü o iki konum arası yine görmeye değer enfes manzaralarla dolu olacak. Burada yer veremedik ama tüm ilçeleri eşsiz manzaraya sahip. Sadece il ve ilçe merkezlerini seyretmek bile belleğinizden silinmeyecek bir yere girecek. Mesela bakınız Arhavi, Hopa:

Arhavi, Artvin
Hopa, Artvin

Ufak bir hatırlatma yapalım. Hopa’ya uğradığınızda hemen merkezde yer alan Kazım Koyuncu’nun mezarına uğramayı unutmayın.

Artvin’i ne kadar anlatsak az. Mutlaka görülmesi yaşanması gereken bir deneyim. Daha Artvin’in tarihi yerlerine, yemeklerine, kültürüne dokunamadık bile. Onları da başka bir Artvin Gezisi yazımıza saklıyoruz. Özellikle Artvin’li arkadaşlarımızdan yorumlar bekliyoruz. Hoşça kalın!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İlk göz ağrım diyebileceğim Artvin’in tanıtımı çok güzel olmuş. Keşfedemediğim daha ne kadar yer kalmış Artvin’de, sayenizde görmüş oldum. Teşekkür ederim.

    1. Artvin’imiz bu kadar güzel anlatılamazdı. Kalemine sağlık Ertan Çelebi. Bir Artvinli olarak benim bile hala keşfedemediğim sayısız güzellikleri var. Bir gün, tekrar o güzelliklerde buluşmak dileğiyle ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 23 = 31

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu