Genel kültür

Atlas (Atlantik) Okyanusu ‘nun 180 Milyon Yıllık Yolculuğu

Yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmaya başlayan ve mevcut görünümünü 30 milyon yıl önce alan, gezegenimizin bu ikinci en geniş su kütlesi, ismini “cezası, gökkubeyi sonsuza dek taşıyacak olan Yunan Tanrısı Atlas’tan” alır.
Politik dünyada Batı Yarımküre’yi Doğu’dan, fiziki dünyada da Afrika ve Avrupa’yı Amerikalar’dan ayırır. 106 buçuk milyon kilometrekare olan okyanusun en derin yeri Porto Riko’nun hemen kuzeyindeki dalma batma zonudur. Hacminin 570 milyon metreküp olduğu tahmin edilmektedir.
İlginizi çekebilir:  Bodrum ‘un Tarihçesi
Okyanusun merkezinden, okyanusu resmen ikiye ayıran ve okyanusun zamanında oluşmasını sağlayan Atlantik Sırtı yer alır. Eğer herşey mevcut düzenle jeolojik manada giderse; bu sırt zamanla su üzerine çıkacak, 1 milyar yıl sonra gezegenin en görkemli sıradağlarını oluşturacak ve 2 ila 2.5 milyar yıl sonra da yeni bir kıta yaratacaktır. Bu arada okyanus, yaklaşık 500 milyon yıl sonra Dünya’nın en büyük okyanusu olacaktır.
Kıta sahanlığının bittiği yerler, Birleşmiş Milletler Uluslararası Suları Koruma ve Kontrol Dairesi’ne tabiidir. Okyanusun en doğusu, Karadeniz de sisteme dahil olduğu için, Gürcistan’ın Batum şehridir. En batısında ise Meksika’nın Cancun tatil beldesi yer alır.
Dünya küresi, gerçekçi 3 boyutlu işleme. Atlantik okyanusu manzarası.
Dünya küremiz, gerçekçi 3 boyutlu işleme. Atlantik okyanusu manzarası.

Atlas Okyanusu Hakkında Genel Bilgi

Okyanustaki gemi trafiği ve üzerindeki uçak trafiği devasa boyuttadır. Telekominikasyon ve internet kabloları çok yoğundur. Kuzey Atlantik’teki buzdağları her daim, Birleşmiş Milletler tarafından kontrol edilmektedir.
Okyanusa uzunluk bakımından dökülen en görkemli nehir, Nil’dir. 6695 km uzunluğundaki nehri, uzunluğu ile ikinci takip edeni ise Amazon’dur. Amazon, her sene Ocak ve Temmuz aylarında Akdeniz’den daha fazla su taşır. Ayrıca gezegenimizin en dar doğal su geçidi olan İstanbul Boğazı da bu okyanusun bir parçasıdır.
Atlantik Okyanusu , Dünya yüzeyinin yaklaşık beşte birini kaplayan ve doğuda Avrupa ve Afrika kıtalarını batıda Kuzey ve Güney Amerika kıtalarından ayıran tuzlu su kütlesi . Okyanusun Yunan mitolojisinden türetilen adı, “Atlas Denizi” anlamına gelir. Pasifik Okyanusu’ndan sonra ikinci büyüklüktedir .
Atlantik genel olarak ifade edildiğinde, S şeklinde ve uzunluğu ile ilgili olarak dar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

68 − = 64

Başa dön tuşu