Sağlık

Bebek Giysilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bebek giysileri nasıl olmalıdır?

Bebek sağlığı ile ilgili olarak önceki yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz. Bebek sağlığı ileriki yaşam için kritik öneme sahip olduğundan, elimizden geldiğince uzman görüşlerini sizler için araştırıyoruz. Bu yazımızda ise bebeklerin hassas ciltleri için yine çok önemli olan giysi konusunu araştırdık. Bebek giysisi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebeklerin vücutları çok hassas olduğu için alerji riski kesinlikle unutulmamalıdır. Alerjiye sebep olan önemli etkenlerden biri ise giyeceklerin yapıldığı madde. Çünkü bu maddeler toz tutma, elektriklenme durumları ile kaşıntı, hapşırma, akıntı, nefes darlığına yol açabilir. Ayrıca sert olmaması yine önemli bir detay. Bebek için alınan kıyafetler ve örtüler yumuşak, pamuklu, toz tutmayan kumaşlardan tercih edilmelidir. Bebeğin cildine direkt temas eden etiket vb. maddeler varsa çıkarılmalıdır. Kıyafetlerin çok renkli olması yerine daha az ve açık renkli olması tercih edilmelidir. Çünkü boyaların kimyasal maddeler içerdiğini unutmayın. Ne kadar az kimyasal madde kullanırsak hastalık ve alerji riskini o kadar önlemiş oluruz. Çengelli iğne ile takılan nazar boncuğu gibi maddeler takılmamalıdır. Ayrıca yakasının geniş olması, bacak ve kollarının ise düğmeli olması gerekmektedir. Giysi üstündeki kurdele ve bağcıklar ise son derece tehlikelidir. Ayrıca giysiler sabun veya sabun tozu ile yıkanmalı, bol su ile durulanmalıdır. Kollarını ve bacaklarını rahat ettirecek kıyafetler giydirilmelidir. Mevsime uygun olan giysiler seçilmelidir. Kesinlikle çok kalın veya çok ince giysiler giydirilmemelidir. Kundak yapmak kalça çıkıklığına sebep olabilir. Erken doğan bebekler için vücut ısısını korumak çok önemli olduğundan, kıyafetin vücudu tamamen sarmasına dikkat edilmelidir.

Çok Kalın Giydirmeyin!

Doktorlar anne kıyafetinden bir kat fazla giydirmeyi uygun görüyorlar. Bebeğin üşüdüğünü anlamak için, el ve ayaklara bakmak doğru değildir. Enseye veya göğüs kısmına bakmak daha doğru olacaktır. Bebek üşüdüğü zamanda huzursuz hisseder. Kıyafet altında kalan kısım sıcak ve bebek huzurlu ise ortam sıcaklığı iyi demektir. Eğer bebeğin üşüdüğünü hissederseniz, tek kat kalın giysiler yerine ince bir kaç kat giysi tercih etmelisiniz.

Ayaklar için ise bebeklere ayakkabı giydirmek yerine hafif ve hava alan patikler daha uygundur. Ama bu patikleri seçerken altının plastik değil deri olmasına dikkat edilmelidir. Çok sıkan lastikli patikler bebeğin dolaşımına zarar vereceğinden tercih edilmemelidir. Ayrıca ayakkabı veya patiklerin uç kısmı dar değil kare biçimli geniş olmalıdır. Tabanının deri ve esnek olması rahat hareket etmesi ve ayaklarının terlememesi için önemlidir. Ayakkabı için ilk başlarda bez olması daha iyidir. Ayağa giyildiğinde arka kısmından biraz boşluk kalmalı ve yürürken çıkmamalıdır. Ayakkabı çorapsız giydirilmemelidir. Ayrıca çorap seçerken yine dar ve sıkan değil, yumuşak ve çok bol olmayan türleri tercih edilmelidir. Pamuklu ve teri emen çoraplar daha sağlıklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 − 15 =

Başa dön tuşu