Sağlık

Bebekler Neden Ağlar?

Bebeğim neden ağlıyor?

Bebek sağlığı ile ilgili olarak önceki yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz. Bebek sağlığı ileriki yaşam için kritik öneme sahip olduğundan, elimizden geldiğince uzman görüşlerini sizler için araştırıyoruz. Bu yazımızda ise bebek ağlaması konusunu araştırdık.

Günümüzde belki de bebekli ailelerin en büyük sorunudur, bebek ağlaması. Ebeveynlere sorulsa, muhtemelen hepsi olumsuz yön olarak bebek ağlaması diyecektir. Aslında bebek ağlamasının altında çok fazla şey aramaya gerek yok. İçgüdüsel olarak, konuşamadıkları için ağlama davranışını sergiliyorlar. Bakalım başka ne sebepler var:

Bebekler çoğu zaman acıktıkları için ağlarlar. Ayrıca anne sütünün yetmemesi de buna dahildir. Açlık en önemli ağlama sebebidir. Ancak açlık kadar akla gelen bir diğer problemde bebek bezinin pis olmasıdır. Yani bebek rahatsız olmuş ise yine ağlayacaktır.

Bebek ağlaması sebepleri

Bebekler hasta olduklarında veya ağrıları olduğunda yine huzursuz olup ağlarlar.
Ayrıca anne memesinde fazla süt olması yine emmeyi zorlaştırdığından bebek rahatsız olacaktır.
Yine anne memesindeki yara veya benzeri durumlar süt tadını değiştireceği için bebek için sorun oluşturacaktır.
Bebeğin çok fazla kişinin ilgisine maruz kalması da rahatsız olduğu başka bir durumdur.
Hipertermi dediğimiz çok kalın giydirme ile sıcaktan ve havasızlıktan bunalma sonucunda yine ağlama davranışı görülür.
Anneden ayrı zaman geçirmek yine bebeği rahatsız edecektir ve ağlayacaktır.
Annenin aldığı ilaçlar sütü etkilediği için yine ağlama davranışına itebilir. Ayrıca kola, kahve, çay, sigara, alkol, aromatik yiyecekler (çok baharatlı, acı vs.) anne sütüne de geçeği için bebeği rahatsız eder ve ağlamaya iter.

Tüm bunların dışında sebebi bilinmeyen ve içgüdüsel olarak oluşan “kolik bebek” ağlaması da vardır.
Bazen bebekler ortam değiştirmek isterler. Halk arasında “kucağa alıştırma” olarak bilinen durumda bebek gezdirilmek ister. Bu sebepler güçlü ve uzun süreli ağlama davranışı sergilerler.

Bebeklerde büyüme hızı yüksek olduğundan fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak önemlidir. Rahatsız olan bebek anneyi uyarmak için sadece ağlayabilir. Bu bir ifade biçimidir. Ben rahatsızım sorunumu gider demek istiyordur. Bebeğin davranışlarını ve ağlama şeklini iyi analiz edip hastalık durumlarını ayırt etmek önemlidir. Karnı doyan bebek ağlamaya devam ediyorsa ağrısı vardır diye ilaç vermek son derece yanlıştır. Yine her zaman olduğu gibi bebeğinizin doktoru ile bilgi alışverişine devam etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22 − 16 =

Başa dön tuşu