Sağlık

Bel ve Sırt Ağrısına Neden Olabilecek 7 Alışkanlık – Bunlardan Kaçınma Yolları

Bel ve sırt ağrılarından çok mu çekiyorsunuz,  o halde yalnız değilsiniz. Çalışan insanların çoğu, sırt ağrılarından muzdariptir. Bununla birlikte birçok insan ağrıyı gidermek için ilaç kullanmayı tercih ediyor. Ancak her zaman ağrılara baş etmenin en etkili yolu, elbette ilaç kullanmak değildir. Aslında, günlük hayatta yaptığımız bazı alışkanlıkları bırakmak, sorunu belki de kökünden kesmemize yardımcı olabilir.

1. Dar etekler ve yüksek topuklu ayakkabılar.

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey ve Bunlardan Nasıl Kaçınılacağı

Dar etekler sizi rahat ve çekici gösterebilir, ama aynı zamanda sırtınızı ağrıtabilir. Sıkı etekler kalçalarınızdaki hareketi kısıtlayabilir ve bu da omurganızda gerilmeye neden olur. Aynısı, bir çift yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde de olacaktır. Ayrıca bu ayakkabılar ayaklarınızı doğal olmayan bir yükseklikte konumlandırır ve bu da belinizdeki kasların kaymasına neden olur. Sağlığınızdan ödün vermeden modanın tadını çıkarmak için bacaklarınızın özgürce hareket etmesini sağlayan etekleri tercih edin ve 4-5 cm altındaki topuklu ayakkabılar tercih edin.

2. Sık sık soda içmek.

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey ve Bunlardan Nasıl Kaçınılacağı

Şekerli içecekler içmek, her zaman enerjinizi yüksek tutmanın en iyi yolu değildir. Ayrıca diğer birçok sağlık riskine ek olarak, sırt ağrınızı da kötüleştirebilir. Şekerli soda içme alışkanlığı,  sırtınızda şiddetli ağrıya neden olabilecek böbrek taşlarına neden olabilir . Gazlı içecekler içmek aynı zamanda gazın sindirim sisteminizin sıkışmasına neden olur ve omurganıza baskı uygular. Bir bardak kola içtikten sonra bile sırt ağrısı çekiyorsanız, su tüketiminizi artırmanızın zamanı gelmiş olabilir.

3. Stres altında olmak.

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey ve Bunlardan Nasıl Kaçınılacağı

Vücudunuz stres hormonlarını saldığında, kaslarınızın içgüdüsel olarak kasılmasına neden olur. Kaslarınızdaki gerginlik ise boynunuzda, omuzlarınızda ve sırtınızda ağrılı hislere yol açar.

4. Yanlış yastıkta uyumak.

 

Çok büyük bir yastıkta uyuduğunuzda, size rahatlık hissi verebilir. Ancak bunun sonucunda ortaya çıkan sırt ağrısından nefret edebilirsiniz. Çoğu yastık başınızı doğal olmayan bir konuma getirir, bu da boynunuza ve omurganıza baskı yaparak ağrıya ve yetersiz uykuya neden olur. Yastıksız uyumayı hayal edemiyorsanız, kendi ölçülerinize göre ayarlanan bir yastık tercih edin. Ayrıca dizlerinizin arasına veya altına da bir tane yastık koyun . Bu uyku pozisyonlarının omurganızdaki stresi azalttığı kanıtlanmıştır.

5. Bulaşıkları yanlış pozisyonda yıkama.

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey ve Bunlardan Nasıl Kaçınılacağı

Bulaşıkları yıkarken lavabonuzun üzerine eğilmek belinizin alt kısmına baskı uygulayarak bu bölgedeki kasların gerilmesine neden olur. Bu pozisyonda kalmaya devam ettiğinizde, günlük olarak sırtınız ağrıyor olabilir. Sırtınızın alt kısmının gerilmesini önlemek için, bir bacağınızı küçük bir tabureye koyun . Bu, duruşunuzu ayarlamanıza ve sırtınızı germenize engel olacaktır.

6. Merdivenlerden sık sık inip çıkma.

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey ve Bunlardan Nasıl Kaçınılacağı

Merdivenlerden inip çıkmak genellikle sağlıklı bir alışkanlık olarak kabul edilirken, bel ağrınız varsa bundan biraz uzak durmanız gerekebilir . Diz veya sırt ağrınız varsa, merdiven egzersizlerine devam etmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

7. Yatakta kitap okuyorsunuz.

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey ve Bunlardan Nasıl Kaçınılacağı
Uyumadan önce en sevdiğiniz kitabın birkaç sayfasını okuma alışkanlığınız olabilir. Fakat bu alışkanlık omuzlarınızda ve sırtınızda gerilmeye neden olabilir. Yatakta bir şeyler okurken yaslandığımızda omurgada ve beldeki kaslarda gerginliğe neden olarak ağrıya neden olur. Uyumadan önce kitap okumak yoğun bir günün ardından rahatlamanıza yardımcı oluyorsa, omurga desteği iyi olan bir koltukta okumaya çalışın.
Bu alışkanlıklardan herhangi birine sahipseniz ve sırt ağrısı çekiyorsanız bu alışkanlıkları bırakma zamanınız gelmiş olabilir.

Kaynak : brightside.me

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

48 + = 57

Başa dön tuşu