Genel kültür

Bodrum ‘un Tarihçesi

İsa’nın 13 Havarisi’nden ilki, Katolik mezhebini başlatan, hükümdarlara taç giydiren ve Latin etkisini daha sonradan Batı Roma’da hissettirecek olan Peter ya da orijinal adıyla Petrus’tan gelir ismi: PETRUS – PETRIUM – PETRUM – POTRUM ve en sonunda BODRUM.

Depremler ve çeşitli istilalarla yıkılan efsanevi ve Dünya’nın Eski 7 Harikası’ndan biri kabul edilen Mausoleum’un parçalarıyla kale, 1402 yılında Malta Tarikatı’na bağlı St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edildi. Yer seçiminin sebebi, Malta Tarikatı’na ait olan Kos Adası’nın hemen karşısında yer alan korunaklı doğal limanın, Osmanlı yağmalarından korunabilmesi içindi.

Antik bir volkanik ada üzerine kurulu olan kale, Türkiye’nin en önemli su altı arkeoloji müzelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde Uluburun ve Serçeburun gibi batıkları koruyan kaleyi, inşa edenlerin mezarları da kalenin içindedir.

Ayrıca Karia Kraliçesi Ada’nın etlendirilmiş orijinal iskeleti, harika şekilde canlandırılmış bir zindan, Malta Tarikatı’na ait kabartmalar ve Osmanlı’dan kalan bazı tuğra kabartmaları da pahabiçilmezdir.

II. Mehmet (Fatih) tarafından kuşatılan kale, ancak ve ancak Kanuni’nin Rodos Seferi sırasında Türkler’in eline geçmiştir. Bu olayla birlikte, Anadolu’daki son aktif Katolik Birliği de son bulmuştur. Günümüzde de yaşatıldığı iddia edilen Malta Tarikatı, hiçbir zaman kalesini geri alamamıştır. Modern Türkiye’de en iyi korunmuş örneklerinden biri olan kale, Bodrum’un simgesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

47 − 38 =

Başa dön tuşu