Ekonomi

Çin ve Rusya, dolar hegemonyasına karşı geri adım atmak için ortak bir taahhütte bulundu

Dünyanın rezerv para birimini kontrol etmek, ABD hükümetine jeopolitik davranışları denetlemek için güçlü bir kaldıraç sağlıyor.

Geçen ay ABD, Çin’e karşı mali yaptırımları genişletirken , aynı zamanda Ukrayna’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımları uzatma ve seçimlere müdahale, muhalefet lideri Alexei Navalny’nin zehirlenmesi ve SolarWinds hack’i için daha fazla yaptırım uygulama sözü verdi . Mart ayı sonlarında nadir bir ortak açıklamada , Çin ve Rusya , ABD dolarına olan küresel bağımlılığı ve ABD’nin onları güçlü bir şekilde silahlandırmasını sağlayan uzun süredir devam eden küresel finansal sistemi yükseltmek için daha önceki taahhütlerini ikiye katladı .

Çin-Rus stratejisi başarılı olacak mı? “ dolar hegemonyasının ” birçok nedenden dolayı istikrarlı olduğunu, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nin finansal merkeziliği ve yatırımları güvence altına alma yeteneği nedeniyle olduğunu gösteriyor. Dolarizasyonun azaltılması , renminbi dijitalleşmesi ve alternatif finansal uzlaşma ve mesajlaşma sistemleri gibi şimdiye kadar açıklanan önlemlerin doları frenlemeye başlaması pek olası değil. Ancak Amerika’nın rakiplerinin tepkisi, bir caydırıcılık aracı olarak doların sınırlarının altını çiziyor.

Bu yüksek bahisli bir para oyunu

Çin ve Rusya, dolar merkezli finans sistemine başarılı alternatifler tasarlarsa ve bu alternatifler önemli bir uluslararası çekiş kazanırsa , büyük güç rekabetinde felaket bir ana tanık oluruz . Para birimi tek kutupluluğu, tüm savaş sonrası dönemin belirleyici bir özelliği olmuştur – hiçbir para birimi, hatta euro bile, dünya çapında ABD doları kullanım ölçeğine rakip olmaya yaklaşamamıştır.

Amerika’nın dolar önceliğine ve bir finans merkezi olarak statüsüne son vermek, ABD’nin makroekonomik avantajlarının sonu anlamına gelebilir . Ve doların azalan rolü, dolar caydırıcılık uygulamasını da baltalayabilir.

Bu, ülkelerin doların üstünlüğüne karşı ilk kez korkup kaçması değil. 1960’larda, Fransa Maliye Bakanı Giscard d’Estaing, ABD’nin “ fahiş ayrıcalığını ” kınarken, ekonomist Jacques Rueff “ Batı’nın parasal günahını ” kınadı .

Bununla birlikte, sistemin eşitsizliğine ilişkin hayal kırıklığı, ABD’ye dolar caydırıcılığı uygulamak için verdiği takdir yetkisi konusundaki öfkeleriyle karşılaştırıldığında sönük kalıyor. ABD bu benzersiz finansal kaldıraç biçimini kaybederse, mevcut uluslararası düzenden yararlanma ve içindeki ülkeleri etkileme yeteneği keskin bir şekilde kısıtlanacaktır.

Dolar caydırıcılığı nedir?

Dolar Hegemonyası nedir
Dolar Hegemonyası nedir

ABD doları işlemleri ya Federal Rezerv aracılığıyla ya da ABD finans kurumları aracılığıyla temizlenir, bu da yabancıların dolar işlemlerini gerçekleştirirken ABD finansal altyapısına bağlı olduğu anlamına gelir. ABD’nin yabancı bankaların dolar finansmanı üzerindeki musluğu kapatma yeteneği, bu sınır ötesi erişim göz önüne alındığında, ABD yaptırımlarına uymaktan kaçanlar üzerinde önemli maliyetlere neden olabilir.

Küresel dolar bağımlılığı, ABD hükümetine askeri müdahalede bulunmadan jeopolitik davranışları denetlemek için güçlü bir kaldıraç sağlıyor. Örneğin ABD, İran’ın bölgesel hegemonya kurma girişimini, özellikle nükleer silah ve füze programları geliştirmesini, yalnızca İran’a yaptırım uygulayarak değil, aynı zamanda İran’la iş yapan ülkelere ikincil mali yaptırımlar uygulayarak engellemeye çalıştı .

Önemli ABD doları varlıkları ile Çin, doların caydırıcılığına karşı özellikle savunmasızdır. Çin dolara erişemezse, bu , Pekin’in küresel emellerinin temel taşı olan Kuşak ve Yol Girişimini tehlikeye atabilir . Doların caydırıcılığını içeren son siyasi çatlak, Çin’in iddia edilen insan hakları ihlallerini içeriyor. Washington, Hong Kong’daki demokratikleşme protestolarını bastırdığı iddia edilen yetkilileri hedeflemenin yanı sıra, şimdi de Müslüman Uygurlara yönelik bildirilen insan hakları ihlallerine katıldıkları tespit edilen yetkilileri hedef alıyor . ABD’nin son yaptırımları, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in 18 Mart’ta Alaska’da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı gergin görüşmeden kısa bir süre sonra duyuruldu.

Rusya’ya ABD sistemlerini hacklemeyi bırakmasını söylemesi? Ne işe yarar – ne işe yaramaz

Bu arada, ABD-Rusya ilişkileri bozulmaya devam ediyor. 2 Mart’ta Başkan Biden, Rus yetkililere karşı 2014’te Ukrayna’nın işgalini kınamak için uzun süreli cezai mali tedbirler açıkladı ve ABD’nin 2014 yılından bu yana yürürlükte olan icra emirlerindeki baskısını sürdürdü. Rusya’nın yaklaşık 20.000 ABD şirketine karşı siber casusluğu için daha fazla mali yaptırım hazırlanıyor SolarWinds dahil . Rus yetkililerin muhalefet lideri Alexei Navalny’yi zehirlemesi nedeniyle Avrupa Birliği ile birlikte mali yaptırımlar uygulandı .

Çin ve Rusya’nın üç aşamalı bir planı var

Çin ve Rusya, birkaç yıl önce başlayan üç aşamalı bir planla mevcut sisteme alternatifler yaratarak ortaklaşa “doları düşürme” sözü verdi . İlk olarak, her iki ülke de kendi para birimlerinde anlaşmaya öncelik vererek , dolar cinsinden faturalanan ikili ticaret oranını azaltmaya başladı .

İkincisi, renminbi’nin ödemeler ve rezervler için uluslararası bir para birimi olarak rolünü artırmaya çalıştılar . Çin, para biriminin daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmek için ikili takas anlaşmaları yoluyla 30’dan fazla ülkeye renminbi erişimi sağladı. Çin ve Rusya’nın her biri ABD Hazine varlıklarını azalttı ve Rusya , renminbi varlıklarına nakit kanalize etti. Ve Çin, renminbi tutmayı kolaylaştırmak amacıyla 2014’te başladığı dijital para birimini hızlandırdı .

Halen devam etmekte olan bu çabaların üçüncü ve son ayağı, ülkelerin ticaret ve yatırım anlaşmalarını yapmak için dolar veya avro yerine ev ve ortak para birimlerini kullanmalarına olanak tanıyan alternatif ödemeler ve mesajlaşma sistemleri oluşturmayı amaçlıyor .

Rusya, muhalefet lideri Alexei Navalny’yi tutukladı. Yaygın protestolar Putin’in desteğindeki çatlakları gözler önüne seriyor.

Bu stratejinin sınırları var

Bu çabalar doların uzun vadeli önceliğini baltalayabilirken, şu ana kadar Çin ve Rusya sağlam bir yapıda sadece küçük ezikler yaptı . Önemli engeller arasında, Rusya’nın renminbiyi teşvik etmeye hazır olmasını engelleyeceği kesin olan uzun süredir devam eden Çin-Rusya rekabeti yer alıyor.

Dolar hegemonyasının ve doların caydırıcılığının tuzağa düşürücü etkileri, bazı ülkeler ve aynı zamanda politikaları Washington’la iyi uyuşmayan uluslardaki şirketler için gerçek endişelerdir ve bu da uluslararası para sisteminde reform çağrılarına yol açar . Şimdilik, dolar tek gerçek küresel para birimi olmaya devam ediyor. Yükümlülük etkisi, göreli fiyat istikrarı ve güçlü mülkiyet haklarının korunmasının yanı sıra ABD finans piyasalarının likiditesi, genişliği ve açıklığı gibi yapısal avantajlar bu rolün devam edeceğini gösteriyor. Geçen on yılda, doların rezerv rolü sadece biraz düştü ve doların küresel işlemlerdeki payı geçen yıl marjinal bir şekilde düşmesine rağmen, uluslararası ticarette doların kullanımı aslında arttı.

Çin ve Rusya’nın önlemlerinin uzun vadeli etkisi yine de dikkate değer olabilir. Çin ve Rusya daha iyi alternatifler sunamasa bile, dolar caydırıcılığı ne kadar fazla kullanılırsa, o kadar çok ülke bu dış politika aracına karşı kırılganlıklarını azaltacak seçenekler arayacaktır.

Kaynak: The Washington Post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 11 =

Başa dön tuşu