Teknoloji

Dünya Dönmeyi Bırakırsa Ne Olur?

1951 yapımı olan Day the Earth Still Stood Still filminde dünyayı uyarmak için gelen uzaylı ile insanlığın karşılaşması konusunu işlemektedir. Klaauta isminde bir uzaylı ve onun robot olan arkadaşı Gort özel ekipmanlar kullanmaktaydı. Bu ekipmanlar ile dünyadaki her şeyi bir anda durdurarak arabaların, fabrikaların, televizyonların ve akla gelebilecek her şeyin bir anda hareketsiz kalmasına yol açmışlardı. Peki ya bu film gerçek olsa ne olurdu? Dünya dönmeyi bırakırsa ne olur? Filmdekinden daha güçlü olan bir uzaylı düşünün. Bu uzaylı dünyanın dönmesini durdurabilecek kadar güçlü olsun. Eminim bu filmden çok daha yıkıcı etkileri olan bir sahneyi yaşamış olurduk.

Dünya Dönmeyi Bırakırsa Ne Olur? Peki Bir Anda Dünya Durursa?

Birçok felaket bu eylemin sonucunda gerçekleşecektir. Öncelikle biz fark etmesek bile dünya dönerken biz de dünya ile beraber dönüyoruz. Ekvator bölgesinde bu hız yaklaşık olarak 1609 km/saat olmaktadır. Aslında başımız dönmüyor ama felaket bir şekilde kendi etrafımızda dönüyoruz. Eğer dünya bu hızda dönerken bir anda durursa ne olabilir? Aslında cevap basit. Bir araba ile ani frene basarsanız ne olursa o olur. Hepimiz savruluruz. Bu savrulma dünyanın dönüş yönünden kaynaklı olarak doğuya doğru gerçekleşir. Dünyadaki bütün nesnelerle beraber hepimiz bir anda doğuya doğru savruluruz. Bu aşamadan sonra rüzgarlar ortaya çıkardı. Bu rüzgarlar o kadar şiddetli olurdu ki yüzeyde ne var ne yok temizlerdi.

Manyetik Alan İptal Olurdu

Dünyanın manyetik alanının sıvı metal çekirdeğin hareketi sebebiyle oluştuğu düşünülmektedir. Eğer dünya dönmeyi bırakırsa bu özellik de kaybolacaktır. Peki manyetik özelliği kaybolan dünya üzerinden neler yaşanır? Pusula dediğinizi duyar gibiyim. En basit örnek bu olsa gerek. Pusulaların çalışmamasına ek olarak onlarca büyük felaket yaşanabilirdi. Manyetik alan sayesinde engellenen kozmik ışıklar artık dünyaya ulaşabilirdi. Ayrıca güneşin elektromanyetik fırtınaları dünyamıza kadar ulaşabilirdi. Tüm bunlara ek olarak bitki örtüsünde ciddi değişiklikler yaşanabilirdi. Çölde çiçekler açarken, donmuş kutuplarda ağaçlar yetişebilirdi. Bu yüzden dünyanın dönmeyi asla bırakmaması gerekiyor. Her yüz yılda çok az bir yavaşlama gerçekleşiyor. Ancak bu yavaşlama gerçekleşse de tamamen durmaması minnettar olabileceğimiz bir şey…

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

38 + = 47

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu