Manga İnceleme

En Karanlık Ruhani Rüyaya Davet: Kentaro Miura’dan Berserk Manga İncelemesi

Nerdeyse spoiler içermeyen bir inceleme yazdım. 24 yaş altına kesinlikle önermiyorum.

İnsanları yaşama bağlayan birçok farklı etken olabilir. Düşüncenin peşindeki Dekartçılar, zevkin peşindeki hedonistler, paranın peşindeki realistler, gerçeğin peşindeki bilim adamları, inançlılar vb. Bir de mensubu az olsa da hayallerin peşindeki hayalperestler vardır. Descartes’in “Düşünüyorum, öyleyse varım” sözüne “Hayal ediyorum, öyleyse varım” ile alternatif sunarlar. Herge’nin Ten Ten’i ve Jule Verne’in kitapları ile başlayan yolculuğumda önemli yapıtaşlarından biride uzak doğudan Japonya’dan Kentaro Miura’nın Berserk isimli mangasıdır.

Berserk
Berserk

Kentaro Miura(RIP), 6 Mayıs itibari ile vefat ettiği için 1989 yılından günümüze devam eden serisi Berserk’i ne yazık ki tamamlayamamıştır. Protagonistimiz Gutz’ın yolculuğunun sonunu hiç bilemeyeceğiz. Peki ne demişti Ralph Waldo Emerson? “Mutluluk varılacak bir yer değil, yolculuğun kendisidir”. Bu sebeple sizi, belki de gelmiş geçmiş en iyi manga ile tanıştırmanın tam da zamanı olabilir.

Kentaro Miura

Karanlık ve fantastik bir seri istediğimizde belki de aklımıza gelen ilk seridir Kentaro Miura’nın Berserk’i. Bir diğeri için Hirayo Oku tarafından yazılmış olan Gantz’a bakabilirsiniz. Berserk, 1989’daki başlangıcından bu yana karanlık metnin zirvesi olarak akıllarda yer edinmiştir. Yalnızca bir intikam hikayesini ve insan ile kader arasındaki ebedi mücadeleyi göstermekle kalmaz, aynı zamanda dostluk, yalnızlık, insan doğasının en kötü yönleri, iyi ve kötü gibi temaları da inceler. Tasvir edilmesi bile imkansız, öyle karanlık bir dünya yaratmış ki Miura, en güçlü süpernovalar bile yetmez bu karanlık sisin üzerindeki örtüyü kaldırmaya.

Guts

Berserk’in mükemmel bir hikayesi olduğunu göz ardı etmeden, Miura’nın sanatı olmadan hiçbir şey ifade etmeyeceğini de eklemeliyim. Bir fantastik seri de gördüğümüz belki de en karanlık dünya da kalan Guts’ın, düşmanları ile savaşırken hissettiklerini, kılıcını etrafa sallarken gösterdiği saf vahşiliği; kalemiyle anlatıyor bize Miura.

Berserk’e giriş yapmak isteyenler için öncelikle manga serisini okumalarını öneririm. Guts, Griffith, havariler ve diğer karakterler, Miura’nın çizimleri ile yaşıyor, nefes alıyorlar. Her ne kadar sert, acımasız ve bazen gerçekten okuması zor olsa da karanlık zevklere sahip olanlar için Miura’nın şaheserinden zevk almaktan daha değerli bir şey yok.

Berserk

Not: Şiddetle Hidetaka Miyazaki’nin Souls serilerinin Berserk’den yoğun bir şekilde etkilendiğini düşündüğümü belirtmek isterim. Belki de o yüzden benim için çok önemliler.

Not 2: RIP yani Rest in Peace, huzur içinde uyu anlamına gelmektedir.

Manga Değerlendirme

Puanım - 9.5

9.5

Ortalama

Berserk'in mükemmel bir hikayesi olduğunu göz ardı etmeden, Miura’nın sanatı olmadan hiçbir şey ifade etmeyeceğini de eklemeliyim. Bir fantastik seri de gördüğümüz belki de en karanlık dünya da kalan Guts’ın, düşmanları ile savaşırken hissettiklerini, kılıcını etrafa sallarken gösterdiği saf vahşiliği; kalemiyle anlatıyor bize Miura.

User Rating: 4.23 ( 4 votes)

2 Yorum

 1. Hi bilgigram.com Owner!

  Eric here with a quick thought about your website bilgigram.com…

  I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites.

  Like yours, many of them have great content.

  But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.

  I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.

  Here’s a solution for you…

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.

  Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=bilgigram.com

 2. Hi bilgigram.com Admin! I just found your site, quick question…

  My name’s Eric, I found bilgigram.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

  So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

  Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

  That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

  Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

  Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

  But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

  You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

  You know, strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

  Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

  Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

  Strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do for your business – you’ll be amazed.

  Thanks and keep up the great work!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=bilgigram.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

88 + = 93

Başa dön tuşu