Teknoloji

Google Chrome Otomatik Şifre Güncelleme Geliyor!

Tarayıcı üzerinden yaptığımız işlemlerde çoğu zaman şifrelerimizi kaydediyoruz. Bu kayıt sonucunda depolanan şifrelerimiz bir web sitesini ziyaret ettiğimizde otomatik olarak tamamlanıyor. Sonucunda ise büyük kolaylıklar elde ediyoruz. Bir yeni kolaylık ise Google Chrome otomatik şifre güncelleme ile gelecek gibi duruyor. Yakın zamanda yapılan açıklamaya göre Google Chrome yeni bir şifreleme metodu üzerinde çalışıyor. Bu sayede güvenliği artırmayı planlıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda şifre çalınma riskinin en aza ineceğini söyleyebiliriz. Şu an için sadece ABD kullanıcılarına gelmesi beklenen bu özelliğin tüm dünyada ne zaman yayılacağı ise merak konusu!

Google Chrome Otomatik Şifre Güncelleme Saldırı Tespitinde Devrede

Google Chrome otomatik şifre güncelleme çalışma mantığı saldırıya uğrayan hesabı korumak olarak belirlenmiştir. Uygulamayı kullandıktan sonra size aktif olmasanız da uygulama sizin şifrenizi korumaya devam ediyor. Bir süre sonra saldırı olması halinde otomatik olarak güncelleştirme aşamasına geçiliyor. Şifre siz değişmeden otomatik olarak değiştirilmektedir. Sonrasında ise şifre güvenliğiniz maksimum seviyelere çıkarılmaktadır. Günümüzde artan korsan saldırılarının bu şekilde engellenmesini hedeflenmektedir. Yapılan bu uygulama sayesinde banka, sosyal medya ve farklı birçok mailin şifresi güven altına alınabilecek. Özellikle basit ve kolay tahmin edilen şifreler kullananlar ciddi risk altında yer alıyor. Bu durumda hesapların çalınması çok kolay bir hale gelmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmayı hedefleyen Google Chrome, farklı bir uygulama ile rakiplerinden daha özel olduğunu kullanıcılarına hissettirecek.

Yapay Zeka ile Şifre Koruma

Google Chrome, saldırıya uğramış şifreleri hızla düzeltmek için yeni bir özellik ile karşımıza çıkıyor. Web tarayıcıları, şifreniz saldırıya uğramış şifreler listesinde bulunduğunda sizi uyarabilmektedir. Ancak bu saldırıya müdahale edilememektedir. Artık Google’ın tarayıcısı bu sorunu ortadan kaldırıyor ve şifreleri otomatik olarak güncelleştiriyor. Yapılan bu güncelleştirme ile ilgili bilgilendirme ise kullanıcıya gerçekleştirilmektedir. Bu sayede şifreleriniz saldırıya uğrasa bile kısa süre içinde güncelleyebileceksiniz. Sonrasında ise geriye alabileceksiniz. Önümüzdeki salı günü yapılacak olan toplantıda özellik ile alakalı detaylı bilgilerin paylaşılmasını beklemekteyiz. Bu uygulamanın başlangıçta hangi kapsamlarda olacağı ve hangi web sitelerini kapsayacağı hakkında net bir açıklama bulunmamaktadır. Yapılacak olan toplantı sonrası tüm özellikler netlik kazanacak.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

76 + = 78

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu