Gezi Rehberi

Gün ışığının büyüsü Mardin Midyat

Midyat Mardin

Midyat Mardin

Bu bir ayrılığın ve aslında kendime olan başlangıcın hikayesidir..Her insanın kendisine olan başlangıcında bir dönüm noktası vardır.Ben de o noktayla başladım ve bir love story’nin ardından kendimi bir Bingöl uçağında buldum..Ablam sayesinde şans eseri katıldığım o güzel GAP turu bana unutamayacağım bir Midyat Mardin Diyarbakır ve Şanlıurfa bıraktı.

Tabi ki en büyülendiğim şehir ile başlamak istiyorum:Mardin. İlk olarak sarı bir yolculuk düşünün bir noktadan sonra eğer Mardin’e gidiyorsanız. Güneydoğu Anadolu bölgesi çünkü sarı renk ,kuru güneş ve sizi daima güler yüzle karşılayan esnaf demektir.

Bir aşk çeşmesi değildi fakat şahane bir çeşmeydi.Midyat Mardin

Şahane Midyat…Midyat üç medeniyete ev sahipliği yapan bir ilçedir…Midyat’a yaklaşırken uzaktan küçük küçük belirmeye başlar güneşin rengini almış o şahane taş evler…Arnavut kaldırımlarda yürürken birdenbire zamanın durduğunu hissedersiniz.Midyat 3 kültürün birleştiği medeniyetler ve hoşgörü şehridir…Dinsel olarak Müslümanı,hristiyan,ezidi,köken olarak Türk  kürt ermeni halk burada içiçe yaşarlar.Medeni bakış açısı olarak istisna şehirlerimizden biridir.Ben kim nedir çıkaramadım.Üzüm bağlarını ve şarap evlerini görmelisiniz.O öküzgözü boğazkere üzümlerden yapılan yapılan belki de yapımı en eski tarihlere dayanan şahane Süryani şarapları….

El işçiliğinin en güzel örnekleri Mardin Kapıları Midyat

Ve tabi ki güvercinler Midyatta dolaşırken belki de hayatınızda görmediğiniz o şahane paçalı güvercin cinsinin en beyazına en asilleri karşınıza çıkar…

     Turnam gidersen Mardin’e

      Nazlı yare selam söyle

Bu türkünün eğer Midyattaysınız boşuna söylemediğini anlarsınız en basiti dünyanın hiç bir yerinde görmediğim telkari sanatından..Telkari gümüş iplerin gerek mücevharat gerek fincan altlıkları olarak işlenmesi sanatıdır fakat ne sanattır o simli iplerin günler bazen aylarca süren ince işçilikle ipin nazına göre işlenerek şekil verme sanatı…

Ve dünyanın hiç bir yerinde o kadar temiz görmediğim kiliseler buna Mor Gabriel kilisesi’ni örnek verebilirim..Bir çok kiliseye gittim hayatım boyunca fakat en temiz kiliseleri Midyatta gördüm.

temiz kilisecilik Midyat Mardin

Yemek konusuna gelince tabi ki Güneydoğu etkisini görüyorsunuz..Et başlıca malzemedir yemeklerde ve hangi bütçeye göre restoranta giderseniz gidin daha önce tatmadığınız en lezzetli yemekleri tadacağınıza emin olabilirsiniz. Bir de karpuz çekirdeği. Şaka değil devasa karpuzların çekirdekleri burada çerez olarak tüketiliyor,denemelisiniz.

   Midyat Mardin’de nerede kalınır?

Üçüncüsü nerede kalınır diye soracak olursanız Midyatta kalma gibi fırsatımız olmadı. Fakat şahsen yeri geldiğinde çadırı da kendine ev edinen bir insan olarak şunu söyleyebilirim. Şehirlerin ruhunu yansıtan yerlerde kalmayı ve sokak lezzetlerini kültür tanıma açısından genel olarak tercih ederim.

Mardin’de gezmeden gelme dediğim yerler

The magic of yellow Midyat
üzerimize o kırmızı geleneksel kıyafetleri giyip o telkarileri de takmak vardı ya!Midyat Mardin

Meryem Ana kilisesi

Dayrul zaferan manastırı

Mor behnam kırklar kilisesi

Mardin Protestan kilisesi

Midyat

şarap evleri ve

Midyat telkari dükkanları

Sonuç olarak bir filmde Mardin için denilen söz ne kadar gerçektir. Bu dünya Mardinde yaşayanlar için onlardan olmayanlarla güzel!Bu da Mardin’in büyüleyici gerçekliği sanırım.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 1 =

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu