Ekonomi

İnternetten para nasıl kazanılır? 13 Yöntem

İnternetten para kazanmak mümkün mü diye düşünmeden önce insanlar para kazanmayı sadece klasik yollarla olabileceğini sanıyordu. İnternetin hayatımızın büyük bir bölümünü ele geçirmesiyle birlikte, daha fazla insan ek gelir olarak para kazanmanın yollarını arıyorlar.

Seçtiğiniz platforma dikkat din. İnternetten para kazanmanın birçok yolu olsa da, bunlardan bazıları gerçek olmayabilir. Ayrıca, para kazanmak için çevrimiçi yolları kullanırken çok hızlı büyük paralar kazanmayı da beklemeyin.

Evde daha fazla zaman ve/veya genel olarak daha fazla boş zamanınız Olabilir. Tabi yoğun çalışma gerektiren işlerde çalışanlar için tam tersi de olabilir. İşte size internetten para kazanmak istiyorum diyenler için yardımcı olabilecek çevrimiçi platformlar, web siteleri ve bazı araçları açıklıyoruz.

Serbest Çalışma /Freelance

Serbest çalışma / Freelance her zaman çevrimiçi para kazanmanın popüler bir yolu olmuştur. Farklı becerilere sahip kişiler için freelance teklifler birkaç web sitesi vardır. Tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmak, listelere göz atmak ve size uygun olan görevlere başvurmak. Hatta bazı web siteleri, ilgili müşterilerin sizinle doğrudan iletişime geçebilmesi için, becerilerinizi detaylandırmanız gereken kişisel portföy oluşturmanızı gerektirebilir.

Ancak unutmayın, yalnızca verilen görevi başarıyla tamamladığınızda ve müşteriniz tarafından onaylandıktan sonra ödeme alacaksınız. Bu, müşterilerinizin gereksinimleri karşılanmadıkça işin birkaç kez gözden geçirilmesi anlamına da gelebilir. Çoğu müşteri, ödemeleri dijital olarak bu yolla yapmayı tercih ettiğinden, bazı siteler sizden bir PayPal hesabı oluşturmanızı isteyebilir.

Kendi web sitenizi başlatmak

Bir web sitesini oluşturmanıza yardımcı olacak çevrimiçi bir çok yeterli materyal var. Ayrıca bu araçlarda web siteniz için alan adını, şablonlarını, düzenini ve genel tasarımını seçme bulunur. Ziyaretçilere kaliteli içerik üretmeye hazır olduğunuzda, web sitenizde göründüğünde ve ziyaretçiler tarafından tıklandığında para kazanmanıza yardımcı olan Google Adsense’e kaydolun. Google Adsense Onay Alma rehberimizi inceleyebilirsiniz. Web sitenize ne kadar fazla trafik alırsanız, kazanç potansiyeliniz de o kadar fazla olacaktır.

İnternetten nasıl para kazanılır
İnternetten nasıl para kazanılır

Sitenizde reklam verin

Web siteniz ziyaretçi ve trafik kazanmaya başladığında, şirketlerin sitenize web bağlantıları eklemesine izin vererek reklam vermeyi tercih edebilirsiniz. Bu simbiyotik bir ortaklık gibidir. Sitenizin ziyaretçileri bu tür bağlantılara tıklayarak ürün veya hizmet satın aldığında, buradan para kazanırsınız.

Anketler, aramalar ve incelemeler

Online anketlere katılmak, online aramalar yapmak ve ürünler hakkında incelemeler yazmak için para sunan çeşitli web siteleri mevcut. Parayı alabilmek için, kişinin banka bilgileri de dahil olmak üzere belirli bilgileri sunması gerekir. Bu nedenle burada çok dikkatli kullanmalısınız. Bazıları, projeler üzerinde çalışmadan önce onlara kaydolmanızı bile isteyebilir. Bu tür projelerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dolandırıcı web sitelerinden uzak durmaktır.

Sanal Asistanlık/ Uzaktan Çalışma /Müşteri Temsilcisi

Bir sanal asistanın (SA) yaptığı tüm kurumsal işleri kişinin evinden yapmaktır. SA’lar aslında müşterileriyle uzaktan çalışır ve işlerinin kendilerinin üstesinden gelemeyecek kadar meşgul oldukları yönlerini yönetirler. Sanal asistan olarak çalışırken, bir çalışan olarak çalışmayı seçebilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz.

SA’lar, şirketlere, işletmelere ve girişimcilere idari destek sunan yetenekli, evden çalışan profesyonellerdir. Başlıca çalışma alanlarından bazıları: telefon görüşmeleri yapma, e-posta yazışmaları, internet araştırması, veri girişi, randevuları planlama, düzenleme, yazma, defter tutma, pazarlama, blog yönetimi, redaksiyon, proje yönetimi, grafik tasarım, teknik destek, müşteri hizmetleri, etkinlik planlaması ve sosyal medya yönetimi.

SA olmak, niteliklerinize bağlı olarak bir dereceye kadar eğitim veya sunu gerektirebilir. Ancak, iyi bir iletişim becerisine sahipseniz ve MS Office gibi uygulamaları kullanabiliyorsanız bu iş size göre olabilir.

Dil çevirisi

Türkçe dışında bir dil bilmek ekstra para kazanmanıza bile yardımcı olabilir. Bir belgeyi bir dilden diğerine çevirmeyi gerektiren çeviri projeleri sunan birkaç web sitesi vardır. Bu, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Almanca veya İngilizce’ye veya İngilizce’den başka herhangi bir dili içerebilir.

Birçokları için bu, işi oldukça zaman alıcı hale getirebilir ve bu nedenle dünyanın her yerinden çevrimiçi olarak erişilebilen çevirmenleri işe alırlar. Freelancer.in, Fiverr.com, worknhire.com veya Upwork.com gibi çeşitli web siteleri size profesyonel bir çevirmen olmanız için bir platform sunar.

Online ders

Belirli bir konuda uzmansanız, insanlara çevrimiçi ders vererek kazanabilirsiniz. Çevrimiçi ders, uzmanlık gösterdiğiniz konularda ev ödevi yardımı ve ders vermek için ülke genelinde her yaştan öğrenciyle çevrimiçi bağlantı kurmanın bir yolunu sağlar.

Udemy gibi sitelere içerik hazırlayabilirsiniz. Ya da youtube kanalı açıp, katıl özelliği ile abonelerinize çevrimiçi dersler sunabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi, strateji

Arkadaşlarla ve yabancılarla etkileşime girmenin yanı sıra, Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin gibi sosyal ağ platformları para kazanmak için kullanılabilir. Şirketler ve markalar, ürünlerinin popülerliğini daha da artırmak için sosyal medya stratejistlerine ödeme yapıyor. Etrafta çok fazla rekabet ve çevrimiçi izleyicilerin ilgi süresinin sürekli olarak kısalıyor. Bu nedenle, hızlı bir şekilde viral hale gelebilecek ve marka değerini artırabilecek gönderiler, videolar vb. oluşturmak yaratıcılık isteyecektir. Unutmayın, sosyal medyada para kazanmak ekstra özel zamana ve enerjiye ihtiyacınız var. Bu nedenle, gönderileri düzenli olarak paylaşmanız ve takipçilerinizle düzenli olarak etkileşimde bulunmanız gerekir.

İnternetten nasıl para kazanılır 2

Web tasarımı

Tüm işletme sahipleri teknoloji konusunda bilgili değildir, ancak kendilerine ait bir web sitesine sahip olmak isterler. Web sitesi konusunda bilgisi olanlar, küçük işletmelerin kendi web sitelerini kurmalarına yardım ederek buradan para kazanabilirler. Kodlama ve web tasarımı, web siteleri kurmanın temelidir. Ayrıca, web sitelerinin bakıma ihtiyacı vardır ve kişinin gelirine katkıda bulunabilecek sık güncellemeler gerektirebilir.

İçerik yazma

Çevrimiçi platformlar iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Makalelerin kalitesine bağlı olarak, kişi ödeme alır. Kişiden belirli yönergeleri olan makaleler üzerinde çalışması da istenebilir. Gelir akışını artırmak için uzmanlık alanınızda bir niş geliştirin ve bu alanda kendinizi geliştirin.

Blog yazarlığı

Blog yazarlığı genelde bir hobi, ilgi ve tutku ile başlar. Kısa süre sonra blog yazmak birçok blogcu için bir kariyer seçeneği haline gelir. Çok sayıda tam zamanlı blogcu var. Wordpress aracılığıyla yatırım gerektirmeyen bir blog oluşturabilir veya kendi kendine barındırılan bir bloğa yazı yazabilirsiniz.

Bloglardan reklamlar, ürün incelemeleri vb. yoluyla para kazanabilirsiniz. Ancak, blog yazarak para kazanmanın da çok zaman ve çaba gerektirebileceğini unutmayın. Bazıları için blog yazarak para kazanmak bir yıl kadar sürebilir.

YouTube

Youtube'dan nasıl para kazanılır
Youtube’dan nasıl para kazanılır

Bloglar ve içerik yazarlığı yoluyla düşüncelerinizi yazmakta rahat değilseniz, bir video sunumu oluşturabilirsiniz. YouTube kanalınızı oluşturun, videolar yükleyin ve onlardan para kazanmaya başlayın. Video yapmak ve başlamak istediğiniz bir kategori veya konu seçin. Ancak bunun birçok insanın ilgisini çekecek bir konu olduğundan emin olun. Yemek programlarından siyasi tartışmalara kadar her şey YouTube’da çok sayıda alıcı bulabilir. Blog ile benzer bir modelde çalışan bir YouTube kanalı oluşturmanız gerekir. Kanalınızı popüler hale getirdikçe ve abone sayınız arttıkça kazanç potansiyeliniz de artacaktır. Bir kişinin aldığı ödeme her bin görüntülemeye bağlıdır.

Ürünlerinizi e-ticaret üzerinde satmak

Online ürün satışı yapmak istiyorsanız kendi web sitenizi oluşturarak yapabilirsiniz. Halihazırda bu pazara hitap eden çok sayıda rekabet ve mevcut birkaç web sitesi olduğu için, ürünler açısından bir niş yaratma girişimi düşünülebilir. Ücretsiz bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Veya satış yapmak için Amazon, Etsy, Gittigidiyor, Hepsiburada, Aliexpress gibi platformları kullanabilirsiniz. Bu kuruluşlar üzerinden eşya satmak ürününüzün görünürlüğünü artırabilir. Fakat sattığınız ürün başına komiston ödeyeceğinizi unutmayın

Veri Girişi / Anket Doldurma

Bu çalışma alanı bazı otomasyon sistemleri tarafından yavaş yavaş terkedilse de, hala çok sayıda veri girişi işi bulunmaktadır. Çevrimiçi yapabileceğiniz en basit işlerden biridir ve özel bir beceri gerektirmez. Sadece bir bilgisayara, İnternet bağlantısına, hızlı yazma becerisi gerekiriyor. Ayrıca ayrıntılara dikkat etme yeteneğine sahip olmanız yeterlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 5 = 1

Başa dön tuşu