Teknoloji

iPhone’ların bilinmeyen 18 özelliği

Kullanıyoruz ama bilmiyoruz :)

Telefonlarımızı kullanıyoruz. Yatarken, yürürken, spor yaparken… Sürekli kullanıyoruz. Bilmediğimiz onca özelliği var. Bilmediğimiz özellikler de bizim hayatımızı kolaylaştırıyor. Telefonumuzu daha fazla kullandığımız şu günlerde iPhone’larda bilinmeyen özellikleri sizler için sıraladık.

1. Klavye üzerinde gezerek yazı yazma

Daha önceleri programlar aracılığıyla kullanılan ve Android işletim sistemli telefonlardaki bu özellik, yeni İOS güncellemeleriyle kaliteli ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Bu özellik için Apple klavye üzerinde parmağınızı dilediğiniz kelimeyi oluşturmak için harfler arasında gezdirin. Bu özellikle beraber hızlı mesajlaşabilir ve maillerinizi oluşturabilirsiniz.

2. Boşluk tuşuna uzun süreli basılı tutun

Çoğu İOS kullanıcısının bilmediği bu özellik ile mesaj yazarken harf hatalarını hızlı bir şekilde düzeltmeye yarıyor. Klavye üzerindeyken boşluk tuşuna basılı tutarak imleci yazının üzerinde dilediğimiz yere götürebiliriz. Bu özellik sayesinde yazım ve harf hatalarını hızlıca düzeltebiliriz.

3.Otomatik gece modu

İOS 13 özelliklerinden birisi de otomatik değişen gece modu. Güneşin doğuşu ve batışına ayarlı olarak gündüzleri normal geceleri karanlık mod olarak güncelliyor. Ayarı etkinleştirmek için

 • Ayarlar
 • Parlaklık ve Ekran ayarları kısmından otomatik modu seçebilirsiniz.

İstersek özel ayarlar kısmından saatlerini kendimiz belirleyebiliriz.

4.Bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları otomatik sessize alma

Telefon numaralarımız o kadar çok satılıyor ki gün içerisinde bizlerin istemediği numaralar, telefon üzerinden satış yapanlar ve çeşitli firmalar derken gün içerisinde birçok gereksiz aramayla karşılaşıyoruz. Bu özelliği aktif etmek için

 • Ayarlar
 • Telefon
 • Aramalar kısmından ulaşabileceğimiz bu özelliği aktif ettiğinizde rehberde kayıtlı olmayan aramalar otomatik sessize alınacaktır.

5.Düzenlenebilir denetim merkezi

Iphone kullanıcıları bazı özelliklere erişmek için uzun uğraşlar veriyor. Düşük güç modu, ekran kaydı almak, alarmlar gibi.

 • Ayarlar
 • Denetim merkezi
 • Düzenle kısmından denetim merkezinde bulunmasını istediğimiz özellikleri ekleyebilir ve işlemleri hızlıca gerçekleştirebiliriz.

6.Bataryanızı uzun ömürlü kullanmak

İOS kullanıcılarının en büyük problemi bataryanın şarj ömrü diyebiliriz. İOS 13 ile gelen özelliklerden birisi de batarya şarjını optimize etme özelliği uzun ömürlü bir batarya sağlıdır. Bu özellik için

 • Ayarlar
 • Pil kısmına geldikten sonra Şarjı Optimize Et seçeneğiyle batarya sağlığını korumamıza olanak sağlıyor.

7.İnternetinizi bitiren uygulamalara çözüm

İnternet paketimizi bitiren arka planda gereksiz çalışan ve veri indirmeye devam uygulamaları durdurmayı başaran Apple mühendisleri tarafından harika bir özellik eklenmişler.

 • Ayarlar
 • Hücresel Veri ayarına girdikten sonra alt kısımdan düşük hücresel veri kullanımı seçerek kotalı mobil veri kullanalar için artık sorun yaşamayacak.

8.Safari sekmelerini tek tek kapatmaya son

Safaride gezindiğimiz zamanlarda kapatmadan arka tarafta biriken sekmeleri tek tek kapatmak çok sıkıcı oluyor.

 • Ayarlar
 • Safari
 • Sekmeler kısmında sekmeleri kapatmayı seçin. Seçeneklerde günlük, haftalık veya aylık olarak otomatik temizleyebiliyor. Geçmişe bakma ihtiyacınız yok ise günlük olarak seçebilirsiniz.

9.Tüm sayfayı tek seferde ekran görüntüsü almak

İOS 13 ile gelen en güzellik özelliklerden bir tanesi diyebilirim. Tek seferde tüm sayfanın ekran görüntsü alarak otomatik olarak kaydediyor. Safari açıkken telefonun kilit tuşuna ve ses açma tuşuna basarak ekran görüntüsü alın. Daha sonra üst tarafta çıkacak sekmeden Tam Sayfa seçeneği seçilir. Sağ tarafta sayfanın hangi bölümünü istersek o kısmı alabiliriz. Çıktı olarak PDF formatta bile çıktı alabilir arkadaşlarımıza gönderebiliriz.

10.FaceTime Grup araması

Grup Facetime özelliği ile aynı anda en fazla 32 arkadaşınız, ailenizin üyeleri veya iş arkadaşlarınız ile FaceTime araması gerçekleştirebilirsiniz. Bugünlerde çok kullanılan bir özellik.

FaceTime uygulamasından Grup FaceTime aramasını başlatın. Sonrasında sağ üst köşedeki + simgesiyle görüşmeye kişilerinizi ekleyebilirsiniz. Görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

11.iPhone’unuzu şerit metre olarak kullanma

iPhone’daki ölçüm uygulaması ile artırılmış gerçeklik teknolojisi ile telefonunuzu şerit metre olarak kullanmanızı sağlar. Ölçüm uygulamasını açın, ortamın özelliklerini kavrayabilmesi için telefonu hareket ettirin ve ekran talimatlarını uygulayın. Uygulamadaki nokta işaretini başlangıç noktasına getirin. Ardından + düğmesine basın. Nokta işaretini ölçümün biteceği noktaya gelene kadar telefonu hareket ettirin ve + düğmesine tekrar basın. Ölçüm yapmak bu kadar kolay işte.

12.Sola kaydırarak kamerayı hızlı açma

Kamerayı anında açmak için kilitli ekranınızda sola kaydırdığınızda direkt kameranız açılacaktır.

13.Hata yaptığınızda hesap makinesinden basamakları silme

Hesap makinesi uygulamasında işlem yaparken sayıyı yazdınız. Temizle “C” seçeneğine bastığınızda önceki hesaplamaların hepsini kaybedersiniz. Basamakları silmek için sayıların üzerine gelip sola veya sağa kaydırın. Her kaydırma bir basamağı silmiş olursunuz.

14.Üç parmakla geri alma

Bir şey yazarken hata yaparsanız üç parmağınızı ekrana koyup sola kaydırdığınızda “geri alabilirsiniz”.  Aynı işlemi “yinelemek” için üç parmakla sağa kaydırmanız gerekmektedir.

15.Cümleyi bitirmek için boşluk çubuğuna çift dokunma

Mail, mesaj, not veya benzeri uygulamalarda yazı yazarken boşluk çubuğuna iki kez dokunduğunuz da nokta eklediğini biliyor muydunuz? Cümlelerinizi bitirmek için artık noktaya basmak zorunda kalmayacaksınız.

16.Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları filtreleme

Tanımadığımız kişilerden gelen mesajları filtreleyerek kısa mesajla iletilen yanlış bilgilerin ve spam mesajların yaygınlaşmasıyla birlikte bu özelliğin yararını görebiliriz.

 • Ayarlar
 • Mesajlar
 • Bilinmeyenleri Filtrele seçeneğini etkinleştirerek rehberimizde bulunmayan kişilerden gelen iMessage bildirimlerini kapatır ve gelen mesajlar Bilinmeyen Gönderenler sekmesinde sıralanır.

17.Bildirim aldığınızda flaşınız yansın

iPhone sesli bildirim yerine görsel bildirimi tercih ediyorsanız telefonunuzun LED ışığının bildirimlerde size uyarı verme özelliğini kullanabilirsiniz.

 • Ayarlar
 • Genel
 • Erişilebilirlik

Uyarılar için LED Flaşı Etkinleştir seçeneğini aktif ettiğiniz de telefonunuza her gelen bildirim de flaşınız yanıp yanıp sönecektir.

18.Uygulamaların geri bildirim sormasını engelleyin

Uygulamaların geri bildirim ve yorum özelliği sahipleri için önemli olsa da biz kullanıcılar için sıkıcı olabilir. Uygulama ayarları ile rahatsız edilmemize son verecek bir yol var.

 • Ayarlar
 • iTunes ve App Store
 • Uygulama içi Değerlendirme ve Yorumları
 • Kapalı olarak değiştirin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 5

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu