Ekonomi

İş başvurusu dilekçe – ön yazı – email örnekleri

İş başvurusunda bulunacağım, e-posta içeriğine ne yazayım? nasıl yazayım?

İyi yazılmış bir iş başvurusu dilekçesi veya email, bir yöneticiyi etkilemek için ilk fırsattır. İyi yazılmış etkili bir CV, aynı zamanda ne kadar yaratıcı olabileceğinizi gösterir. Ayrıca işi ne kadar istediğinizi ve sektöre ne kadar hakim olduğunuzu gösterir. Bununla birlikte şirketlerin işe alımdan etkilendiği iş başvurusu örneklerini inceledik.

Potansiyel işvereninizin ilk izlenimi yazdığınız ön yazı ile oluşacaktır. Ayrıca buradan iş başvurusu nasıl yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıntılara dikkat etmek ve farkınızı göstermeniz ve kalabalık aday listesinden sıyrılmanız için çok önemlidir. Bu yüzden bu kısa ama çok değerli makaleye dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte özgeçmişinizi düzenlemek için saatler harcarken bir ön yazı emaili yazarken sıkışıp kalırsanız ve ifadeyi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki örnekleri inceleyerek, pozisyonunuza göre zenginleştirebilirsiniz, ufkunuzu açabilirsiniz.

İş başvurusu önyazı nasıl olmalı
İş başvurusu önyazı nasıl olmalı

İş başvurusu ön yazı epostalarına 3 örnek:

Ön yazı dilekçesi 1

Bu Önyazı formu standart bir şablon olarak kullanılabilir ve içeriği zenginleştirilebilir.

Sevgili…,

Şirketinizde ……… pozisyonu için aday olduğum özgeçmişimi bulabilirsiniz ……

Eğitim hayatım bana açtığınız pozisyon için gerekli altyapıyı sağladı. Eğitimim boyunca kendimi araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme açısından geliştirdim. Özgeçmişimde de gördüğünüz gibi farklı eğitimler ve bireysel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırladım.

İş hayatında etkin ve hızlı olma konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumu, pozisyonun gerektirdiği sorumluluğu merak ve coşkuyla üstlenmek istediğimi belirtmek isterim. Tabi ki istekli ve dikkatli çalışmanın kesinlikle başarıya yol açacağının farkındayım. Bu nedenle, yeteneklerim ve iş disiplinim ile size katkıda bulunabileceğimden şüphem yok.

Başvurumu okumak ve ÖZGEÇMİŞİMİ gözden geçirmek için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yakında sizden olumlu haberler almayı umuyorum.

Saygılarımızla,

Dilekçe örnek 2

Şirkette gelecekteki bir pozisyonla ilgileniyorsanız…

Sevgili..…,

Şirketinizde (ilgili) alanda bir boşluk olduğunda, değerlendirmeniz için ÖZGEÇMİŞİMİ ekliyorum.

Eğitimim ve deneyimlerim doğrultusunda farklı insanlarla çalışma, bir takımda yer alma ve birlikte nasıl üretileceğini öğrenme fırsatım oldu. Bu nedenle, ekibinize kolayca uyum sağlayacağımı düşünüyorum.

Ben işini seven ve detaylara büyük önem veren bir insanım. İnsan ilişkilerinde esnek olmanın beni üretkenlik olarak geri getirdiğini sık sık yaşadım. Yeni şeyler öğrenmeyi ve becerilerimi geliştirmeyi çok önemsiyor ve bu amaçla insan ilişkilerinin öğretilmesinden faydalanmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ekibimdeki insanlarla bilgi alışverişinde bulunmak benim için çok önemli.

Fikir geliştirmenin zihni ve dolayısıyla bedeni sürekli aktif tuttuğunun farkında olmak, hem iş hem de kişisel yaşamda yaratıcı olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sık sık yazdığım yeni fikirlerim var ve bunları kuruluşunuza katkıda bulunmak için kullanmayı dört gözle bekliyorum.

Şu an için istediğim pozisyonda açık olmadığını biliyorum, ancak ÖZGEÇMİŞİMİ gelecekteki çalışan ihtiyaçları için saklarsanız sevinirim.

Bir gün birlikte çalışmak dileğiyle,

Dilekçe örneği 3

Başvurduğunuz iş daha esnek ve yaratıcılık içeriyorsa, aşağıdaki editoryal pozisyon için yazılmış örnek önyazı mektubunu incelemek faydalı olacaktır.

Sevgili..…,

Ortak virgüllerden bıktınız mı?
Gereksiz bulduğunuz düzinelerce paranteziniz var mı?
Yazım hataları seni vazgeçiriyor mu?
Yorgun? Bana çok kızgın mısın?
Evet, ne yazık ki yalnız değilsin. İyi ve dikkatli yazan insanların sayısı her geçen gün azalmaktadır. Ancak, hala iyi şeyleri hoş bir şekilde okumak isteyen milyonlarca insan var. Bu nedenle, iyi bir editör olma sorumluluğunun, yayının ulaştığı kitlenin genişliği ile orantılı olarak büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Neden ben?

Çünkü iyi bir editör daha az masraf anlamına gelir. Hatalı basılmış bir yayınım maliyetini çok iyi biliyorum. Bu yüzden işi doğru yapmak için tüm dikkatimi vermek benim işim.

İyi bir editör olmak sadece doğru yazım kurallarını uygulamak değil, aynı zamanda iyi yazmak anlamına gelir. Yazdıklarımı doldurmak ve nasıl yazdığımı göstermek için çalışmamı ekte size gönderiyorum. bilgigram.com  bloguma da tıklayarak yazı dünyamı gezebilirsiniz.

Sizinle çalışma hayalim gerçekleşirse, Gazeteler baskı makinesinin içinde hızla dönerken huzur içinde uyuyabileceğinizi garanti ederim.

Güzel haberlerinizi bekliyorum.

Sıkça yapılan yanlışlar

1- Sadece boş içerikli özgeçmişleri e-postayla göndermeyin (bazen konu bile yazmıyorsunuz!)
2- Tüm hayat hikayemizi özgeçmişinizde postanın içeriğinde anlatmayın. Postayı gönderirken hedefe odaklanmalısınız. Ayrıca amaç hayat hikayeniz değildir.
3- CV yazarak CV göndermeyin( CV.doc). Ayrıca dosya adını kontrol etmeden göndermeyin. Mümkünse, adınızı, soyadınızı ve içeriğinizi ileten bir biçimde yazın (Can Akın CV). CV-2020 gibi yıl bilgisiyle göndermeyin.
4- Özgeçmişinize yanlış iletişim adresleri yazmayın.
5- Gönderilen özgeçmiş ve linkedin profilleri alakasız profiller olmasın. Ayrıca kurumların bu ortamı yoğun olarak kullandığını göz önünde bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 18 =

Başa dön tuşu