Ekonomi

İş başvurusu Nasıl yapmalı? Daha hızlı iş bulmak için neler yapmalıyız?

İş başvurusu hepimizin hayatında en az 1 defa da olsa başımızdan geçen bir süreç. Çoğumuzun iş başvurusu yanıtsız kalabiliyor. Bu sinir bozucu olsa da olağan bir süreç. Kaçan bir iş bazen kaçtığı için sevinebileceğimiz bir iş bile olabiliyor. Tabi ki hakkettiğinizi düşündüğünüz işleri de kaçırabilirsiniz. Ama günün birinde işe kabul edildiğinizde her şey olumlu gittiğinde sevincinizi eşinizle dostunuzla paylaştığınız ve sizden sonra gelecek olanlar için yöntemler anlattığınız da olacaktır.

Eğer bir işiniz yoksa ve maddi olarak zor durumdaysanız iş aramak gerçekten zorlaşacaktır. Özellikle böyle dönemlerde motivasyonunuz sizi aşağıya daha da çekip neredeyse bütün işlerden olumsuz cevap alacaksınız. Mahalle ve aile baskısı kendini daha da fazla hissettirecektir. Her şey üzerinize üzerinize gelecektir. Ama asla yılmayın. Demesi çok kolay 3 kelimeden oluşan bir cümle. Yapması ise bir o kadar sabır isteyen bir süreç. Kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin. Bir yerlerde bir iş, sizin tam da yeteneğinize uygun olan o iş sizi bir şekilde karşılayacaktır.

Peki, bir iş aramaya başladığınızda ilk önce ne yapmalısınız?

İlk önce güçlü yanlarınızı ve becerilerinizi tespit edin. Eğer önceden tecrübeleriniz varsa bunlar mutlaka aradığınız işte size faydalı olacaktır. Ayrıca hedeflerinizi belirleyin. Yani hedefiniz kısa ya da uzun vadeli iş arama olabilir, bunları da mutlaka sentezleyin. İş başvurusu yapmadan önce mutlaka kendinizi geliştirecek, yeteneklerinizi ortaya çıkaracak ya da geliştirecek eğitimleri deneyimleyin. Her zaman bir ikinci planınız olsun.

Networkünüzü genişletin

Bir iş bulma ihtimaliniz dünyanın neresine giderseniz gidin çevrenizin genişliğine bağlı olarak da artacaktır. Çevrenizle hele ki iyi ilişkiler içindeyseniz size her zaman referans ve rehberlik edeceklerdir. Siz de iş aradığınızı ve güçlü olan özelliklerinizi ve yeteneklerinizi etrafınıza hissettirirsiniz. İnsan kaynakları ile görüşmeden önce kendi ağınızdaki insanlarla bağlantıya geçin ve taleplerinizi iletin.

Başarılı Bir İş Başvurusu Yapmak, iş bulmanın yarısıdır
Başarılı Bir İş Başvurusu Yapmak, iş bulmanın yarısıdır

İş Başvurusu için Kapıdan kapı iş aramaktan korkmayın

Bir işe niyetlendiğinizde mutlaka o pozisyondaki insanlarla iletişime geçin. Onlarla geçireceğiniz bir sohbette konuyu açıp iş aradığınızı ve o pozisyona uygun olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Tabi bunu profesyonelce yapmanız gerekecektir. Ne iş olsa yaparım! Hiç fark etmez! Yeter ki işim olsun! Gibi söylemler yerine bu iş tam bana göre, daha önce böyle bir iş düşünüyordum hissini vermeniz daha faydalı olacaktır.

Ayrıca en büyük sorun hepimizin yaşadığı iş beğenmeme de olabiliyor. Bazen aradığınız iş ev geçindirmek değil de üniversite giderlerini tamamlamak olabiliyor. Veya ekonomik bir sıkıntısı olmayan fakat ihtiyaçlarını kendiniz karşılamak istiyor olabilirsiniz. Yahut ikinci bir iş de arıyor olabilirsiniz. Bir burs alıyor olabilirsiniz fakat harcamalarınızı karşılamıyor olabilir. Böyle durumlarda bir markette çalışmaktan, garsonluk yapmaktan çekinmemelisiniz.

İlginizi çekebilir:  Öğrenciler İçin Ek Gelir Fırsatları ile Kazanın

Kalıcı iş arayanlara, ev geçindirenlere gelince uygun oldukları pozisyonlara başvuru yapmadan önce mutlaka çok iddialı bir CV – Özgeçmiş yazmış olmaları gerekecektir.

Özgeçmişinizi insan kaynaklarına e-mail olarak gönderebilir. Ayrıca buradan iş başvurusu email nasıl olmalı yazımızı okuyabilirsiniz. Bizzat elden de bırakabilirsiniz. Özgeçmişinizi elbette bir üst düzey yönetici vasıtasıyla ya da sizi insan kaynaklarına anlatacak birisi vasıtasıyla ulaştırmanız süreci garanti etmese de hızlandıracaktır. Eğer özgeçmişinizi bu yöntemlerden hiçbiri ile verememişseniz mutlaka CV’nizin ulaşıp ulaşmadığını takip edin. Ve asla reddedilmekten çekinmeyin. Şunu unutmamak gerekir ki bazen bir işi kaçırmak daha büyük bir iş yakalamanın sebebi olabiliyor.

Sosyal medyayı etkin kullanma

Sosyal medya ile kurumsal firmaların çalışma alanlarını takip edebilirsiniz. İş imkanlarını ve posizyonları takip edebilirsiniz. Bazen sosyal medyadan ( FaceBook Twitter Linkedin gibi ) kendi yeteneklerinizi paylaşmanız, hashtaglerle insanlara duyurmanız iş bulmada size fayda sağlayabilir. Özellikle iş / proje bazlı Freelancer çalışanların işini kolaylaştıracaktır.

Insan Kaynakları is arama

Size uygun Stk’larda çalışmak

Çalışmak istediğiniz alana ve hedeflerinize uygun sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışabilirsiniz. STK’lar, birden fazla profesyonelle tanışabileceğiniz, iletişim kurabileceğiniz ve kendinizi gösterebileceğiniz yerler arasındadır. Buradaki can alıcı nokta, “sonuçta gönüllüyüm” diyerek bir kaç toplantıdan sonra toplantılara katılmayı bırakmamaktır. Ayrıca başladığınız şeyi bitirmeye dikkat etmeniz gerekir. İyi bir izlenim bırakmaya ve doğru insanlara ulaşmaya özen göstermeniz çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 + = 72

Başa dön tuşu