Yaşam

Kanada’ya göçmenlik başvurusu, nelere dikkat etmeliyiz?

Kanada’ya gitmenin en kolay yolu olan Express Entry sistemini ile göçmenlik başvurusu. Bu bilgiler genel amaçlı bilgilerdir.

Express Entry programı

Kanada’ya göç etmenin en kolay yolu Express Entry sistemini sizlere biraz anlatayım. Bu bilgiler genel amaçlı bilgilerdir. Kanada’ya ben gideceğim diyorsanız öğrenci olarak gelebilirsiniz, federal göçmenlik sistemi başvurusu ile gelebilirsiniz ya da Kanada da bulunan bir firma tarafından istek yapar bir iş yeri size iş teklifi yapar bu şekilde gidebilirsiniz. Federal göçmenlik sistemi kendi alt başlığında Express Entry programında neler var.
Bu programlarda davet alıp, başvuru yaptığınız da ve sonunda kabul edildiğiniz de vatandaşlığın bir alt basamağı olan çalışma ve oturma iznini alıyorsunuz.

Kanada Bayrağı
Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl yapılır

•Federal Skilled Worker Program (Kalifiye işçi olarak gelebilirsin)
•Federal Skilled Trades Program(Zanaatkar olarak gelebilirsin. El becerisi isteyen işler)
•Canadian Experience Class(Kanada tecrübesi programı ile gelebilrsin. Daha önce Kanada da okumuşsundur, çalışmışsındır ya da bulunma durumunu da içeren program)
Bu programların ortak bir noktası var. Bu ülke neye göre adam seçiyor. Belli kriterleri var.
Bu kriterlerin en başında yabancı dil bilgisi var. Quebec bölgesinde olmayacaksanız Fransızca ikinci planda yer almaktadır. İngilizceniz iyi olmak durumunda. Tabi ki girdiğiniz sınavdan iyi bir puan almanız sizin için artı bir durumdur. Bunun yanında Fransızcanız varsa ekstra puan olarak hanenize yazılmaktadır.

Eğitim durumu nasıl etkiler

İkinci önemli noktanız eğitim seviyeniz. Ortaokul mu? Lise mi? Lisans mı? Doktoranız var mı? Ne kadar yüksek bir seviyeden diplomanız varsa bunlarda artı puan olarak sizlere dönmektedir.
Bir sonraki önemli kavram iş tecrübeniz. Kanada da daha önce çalıştaysanız ne ala puanlar yine hanenize yazılmaktadır. Ama çalışmadıysanız dünyanın sonu değil. Kanada dışındaki iş tecrübenizi de dikkate alıp değerlendirme yapıyorlar.

Yaş ve İş Tecrübeniz

Dördüncü noktamız yaşınız. 18-35 yaş aralığında iseniz alabileceğiniz maximum puanı alıyorsunuz. 35 den sonraki her bir yaşta alacağınız puan da bir bir azalıyor. Buradaki önemli düşünce de insanın verimli yıllarının giderek azalması, Kanada ekonomisine, toplumuna ne kadar faydası olursa o kadar iyi bir durum olup bu bizim işimize yarıyor düşüncesi hakimdir.
Bu başvuruda eğer ki Kanada’dan bir iş teklifi almışsanız ve başvuru esnasında bakın Kanada da şu şehirden şu şirketten bu evrakla bir iş teklifi almışsanız bununla ilgili olarak da ek puanlar alıyorsunuz.
Son basamak olarak bu kişi kanada ya uyum sağlayabilir mi? Burada daha önce okudun mu, bulundun mu, çalıştın mı? Kanada da akraban var mı? Bu ülkeye bu kriterler eşiğinde ne kadar sürede adapte olursun. Bu da bakılan kriterlerden biri.

Kanada göçmenlik başvurusu
Kanada göçmenlik başvurusu yaptıktan sonra süreç takibi çok önemli

Göçmenlik Başvuru Sürecinin Takibi

Peki puanları topladınız evrakları hazırladınız bundan sonra ne yapacaksınız. Express Entry kapsamında göçmenlik başvurusunu Kanada’nın resmi internet sitesi üzerinden kendiniz yürütebiliyorsunuz. Cic canada internet sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu site Kanada’nın göçmenlik ve vatandaşlık bakanlığının resmi sitesidir. Bu sürenin hiçbir adımında herhangi bir danışmanlık firması ile çalışmanıza gerek yoktur. Hatta ortalama bir İngilizceniz varsa adımları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Kendiniz hiçbir yere gitmeden, evrakları sistem üzerinden yükleyerek tüm süreci kendiniz takip edebilirsiniz.

Toronto, Kanada
Toronto şehrinde gökdelenlerin yüksek açıdan çekilmiş bir fotoğrafı

Yine de bu süreci birileri benim adıma takip etsin yapsın diyorsanız birkaç bin dolar ödeyerekten yaptırabilirsiniz. Bu aşama da araştırmaları iyi yapıp süreci de yakından takip etmelisiniz. Körü körüne al dostum bunlar evraklar, dosyalar, resimler bunlarda size yapacağım ödeme deyip kenara çekilmemelisiniz. İnsanları yanlış yönlendiren danışmanlık firmaları da mevcut. Kanada’ya göçmenlik başvurusu sonucunuz için, başvuru sitesine girdiğiniz ön bilgilendirme adına küçük bir anket türünde bir başvuru aşamaları da mevcut. Size sorulan sorulardan kaç puan toplayabilirsiniz. Sorulara verdiğiniz cevapların sonucunda evet sen bu başvuruyu yapmaya uygunsun kriterler senin için seçilmen uygun gibi gözüküyor diye yorumlayarak evraklarınızı hazırlayıp seçimin yapılacağı havuza girmeyi hak ediyorsunuz gibi düşünebiliriz. Süreç şöyle işliyor siz evraklarınızı toplayıp başvurunuzu yapıyorsunuz. Bütün başvurular bir havuzda toplanıyor. Bu havuzdaki herkesi kriterlere göre bir puanı oluyor.

Puanlar ne anlama geliyor

Kanada Fedaral hükümeti de iki hafta da bir havuzdaki başvurulara bakarak bir nokta belirliyor ve sonra diyor ki ben 500 puanı sınır kabul ediyorum deyip 500 puanın üzerinde puanı olanlara davet mektubunu gönderiyor. İki haftada bir sistem bu şekilde işliyor ve diyor ki senin profilin bizim aradığımız insan kriterlerine giriyor ve sen bize şu evrakları da ek olarak yükle dedikten sonra hangi ülkenin hangi şehrinde yaşıyorsanız bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Sonra bir de banka hesabınızda göstermeniz gereken bir belli bir tutar var. Tabi ki bu tutar net olmamakla birlikte bu yazıyı 2 yıl sonra da okuyabilirsiniz o yüzden size şu tutar diyemiyorum. İlk etapta bir iş bulup bir düzen tutturana kadar banka hesabınız ne kadar kabarık olursa ilk yılları kolay atlatabilmeniz açısından iyi olur.

Sonuç olarak

Ön başvuru yaptınız. Kanada devleti dedi ki kardeş senin profilin güzel seninle ciddi düşünelim şunları şunları da ekle ana başvuruyu da yap. Siz yaptınız artık köşenize çekilebilirsiniz. Ne kadar bekliyorsunuz peki. Bakanlığın verdiği bilgi 6 ay gibi bir süre ama kanada da kağıt kürek evrak işleri biraz yavaş ilerlediği için 6 – 9 ay gibi bir süre içinde sonuçlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

97 − 92 =

Başa dön tuşu