Gezi RehberiYaşam

Kapadokya şarabı- Ihlara Vadisi ve Erciyes turu

Kapadokya Ihlara Vadisi Erciyes

Toprak kokusunun tarihe tanıklık ettiği, dünyanın koruma altına alınmış bir mekan. Dünya Kültür mirası listelerine girmiş en güzel ve en özel yerlerden Kapadokya Bölgesi. Sizlere önceki yazımızda bölgeyi anlatmıştık. Kapadokya gezi rehberi için yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca bölgenin yeraltı şehirlerini ve giriş fiyatlarını diğer yazımızdan buradan okuyabilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere Kapadokya yemek kültürünü anlatacağız. Ayrıca o bölgede bulunan yakın gezi yerlerini tanıtacağız. Ihlara Vadisi ve Erciyes

Bildiğiniz gibi Kapadokya Bölgesi testi ve çömlekleriyle meşhur. Böylelikle yemek kültürü de bundan nasibini almış. Yemekler pişerken genelde odun ateşinde ve toprak kaplarda pişiyor. Tabiki bu da ayrı bir lezzet ve aroma katıyor. Üstelik toprak kaplar yemeği sıcak tuttuğu için tazelik süresi de uzuyor. Evet Kapadokya – Nevşehir Bölgesi dediğimizde aklımıza gelen ilk yemek şüphesiz ki “Testi Kebabı”.

Kuzu eti ve mevsimlik sebzelerle hazırlanan testi kebabı için 2 saat pişme süresi var. Önceden sipariş edilmesi gerekiyor. Ama günümüzde ziyaretçi sayıları fazla olduğu için hazırda zaten oluyor. Bazen erken bitme ihtimali var. Eğer testi kababı yiyecekseniz oturmadan önce sormanızda fayda var. Gelelim fiyatına. Fiyat restoranlara göre değişiklik gösteriyor tabii ki. Ama büyükşehirlerde bir hamburger için 50tl ödeyip, 50-60tl testi kebabına pahalı derseniz biraz haksızlık olur. Fiyatlar önceden çok daha uygunken arz-talep durumuna göre artık biraz arttı. Ama abartacak derecede fiyatlar yok. Bu sadece testi kebabı için değil genel olarak tüm yemekler için geçerli. Şimdiden afiyet olsun. Kapadokya yemek kültürü oldukça geniş deyip şaraplara geçelim.

Şaraplar

Elbette bölge şarapları ile meşhur. Çok kaliteli şaraplar üretiliyor. Özellikle yabancı turistlerin ilgisi bir hayli fazla. Üstelik şarap tadım eğlenceleri düzenleniyor. Bunlardan birine katılırsanız bir çok şarabı tatma fırsatınız olacaktır. Ayrıca şarap fabrikalarını ziyaret edip, yapılışını izleyebilirsiniz. Bu sırada da tabii ki tatlarına bakıp size en uygununu bulmak mümkün.

Şarap fiyatlarına gelince yine çok geniş bir fiyat aralığı var. Ayrıca çok sipariş vermek isterseniz kargo ile gönderim de var. Yine sizin damak tadınıza ve bütçenize göre değişiyor.

Evet yemek konusunda onlarca farklı seçenek var. Ama artık Türkiye’nin her yerinde bulabiliyoruz. O nedenle dilerseniz şimdi biraz daha gezmeye devam edelim. Şimdiki rotamız bölgeye çok Ihlara Vadisi ve Erciyes.

Ihlara Vadisi

Aksaray İli Güzelyurt İlçesi’nde bulunan Ihlara Vadisi yalnızca Türkiye’de değil dünyada da önemli bir yere sahip. Kapadokya’dan 90km mesafede. Yolu biraz kırsal alanda kaldığı için 1 saatten fazla sürüyor. Sabah erken yola çıkmak avantajlı olacaktır. Ihlara Vadisi 18 kilometre uzunluğunda, ortalama 150 metre derinliğinde, 200 metre genişliğinde. Ayrıca bünyesinde binlerce yaşam alanı bulunan Ihlara Vadisi’nin en önemli özelliği ise içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyon olması. Ihlara Vadisi’ne şeklini veren Melendiz nehri. Kayalara oyulan yüzlerce kilise ve kaya oyma mekan, vadiyi dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Ihlara Vadisi’nde tarihle iç içe benzersiz bir tecrübe kazanacaksınız. Baştan söyleyelim biraz yorulacaksınız. Çünkü epey bir yürüyüş yolu var. Bu yürüyüşün giriş ücreti ise 2021 yılı için 45tl.

Erciyes

Kayseri merkeze 25 km uzaklıkta olan Erciyes Dağı’na ulaşım çok rahat. Kayak merkezlerinin olduğu bölgeye aracınızla merkezden 20 dakikada ulaşırsınız. Kapadokya bölgesinden ise ortalama 1 saat sürüyor. Yalnız hatırlatmakta fayda var: yazın öğle vakti bile gitseniz yanınızda bir mont, hırka vs bulunsun. Erciyes’in karı bitmez. Soğuğu hiç bitmez. Başınızın bulutlara değdiğini hissedeceksiniz. Oksijen çok bol olduğu için karnınız acıkacak. Ama belediyenin tesisleri olduğu için merak etmeyin sucuk-ekmek hazır sizi bekliyor. Bir de unutmadan bölgede meşhur bir tatlıcı var. Buz gibi Erciyes suyuyla beraber iyi gidiyor. Sucuk-ekmek fiyatları 2021 kış sezonunda 20tl, çay 3tl, salep 12tl. Fiyatlar diğer turistlik tesislere göre uygun. Dönüşte Kayseri Kalesini ve medreslere uğramayı unutmayın. Onları başka bir yazımızda detaylıca anlatırız. Şimdi Erciyes manzarasıyla sizi baş başa bırakalım.

Resim: Türkiye Kültür Portalı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 5 = 2

Başa dön tuşu