Sağlık

Korona Aşı Sayısı 270 Milyonu Bulacak!

Aşı son günlerde sıklıkla bahsedilen bir konu halini aldı. Tedbirlere rağmen vaka sayılarının istenilen düzeye inmemesi aşının önemli olduğunu bir kez daha ispatladı. Yeterli sayıda aşının ülkemizde ne zaman geleceği ise merak edilenler arasında yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda korona aşı sayısı ve aşıların geliş tarihi hakkında bazı bilgilere ulaşarak bu merakı giderebiliriz. Yapılan açıklamada 270 milyon doz aşının ülkemize geleceğinden bahsediliyor. Tarih olarak ise belirli bir aralık verilmemektedir. Buna ek olarak aşılar ile alakalı anlaşmaların tamamlandığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılamanın en hızlı şekilde süreceğinden de bahsetti.

Korona Aşı Sayısı Artıyor! 120 Milyon Doz BionTech

Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda ilk olarak BionTech aşıların ülkemize geleceğini görmekteyiz. 120 milyon doz anlaşmanın yapıldığı haberler arasında yer almaktadır. Ayrıca Sinovac içinse bu sayının 100 milyon civarında olduğunu yapılan açıklamada görebiliyoruz. Bunlara ek olarak Sputnik aşısı için de 50 milyon doz anlaşma sağlandığı ifade edilmektedir. Toplamda 270 milyon doz aşının kaç bölümde geleceği ile alakalı net bir bilgi bulunmuyor. Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarda nüfusumuzun 3 katı sayıda aşıya sahip olacağımızı ifade etti. Ayrıca bu güce güvenin diyerek sözlerine devam eden Koca kısa sürede tüm halkın aşılanmasını hedeflediklerini de ifade etti.

Sıra Geldikçe Aşı Olmalıyız

Fahrettin Koca alınacak bu aşılar ile sürecin daha seri şekilde kontrol altına alınmasını hedeflediklerini de ifade etti. Buna ek olarak yakın zamanda gelmesi planlanan bu aşılar ile sıra geldikçe direkt olarak giderek aşı olabileceğiz. Aşı sayısının yetersiz olması gibi durumlar ortadan kalkacak.

Aşılamada Son Durum

1. ve 2. Doz aşılamada sayı 27 milyonu geçmiş durumda. Buraya tıklayarak siz de güncel aşı durumunu öğrenebilirsiniz. 1. Doz aşısını yaptıranların sayısı şu an için 15 889 600 olarak ifade edilmektedir. 2. Doz aşıyı yaptıranların sayısı ise 11 880 970 olarak ifade ediliyor. Buna ek olarak İstanbul için bakılacak olursa toplamda 4 milyon civarı aşılama gerçekleşmiş gözüküyor. Kocaeli 607 bin, Sakarya 347 bin, Balıkesir 675 bin, Bursa ise 1 milyon aşılama ile listede yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =

Başa dön tuşu