Gezi Rehberi

Meksika-Eski ruyalar ülkesi

Cancun

MEKSİKA-1

Sevgili okuyucu yazılarıma nasıl devam etmek istersem o şekilde devam ediyorum. Yeni rotam beni hatırladığım da her defasında yüzüme bir gülümseme bırakan Meksika.

kötü ruhları kovma ayini ve kurban ayini temsili Xharet Meksika
    İlk olarak Küba idi rotamız ona ayrı bir yazıda yer vereceğim. Meksika ile başlamak istedim öyle devam ediyorum. Tüm gitmeyin orada karteller var cesediniz bulunmaz laflarına rağmen biz iki kadın Küba’dan uçakla Meksikanın güneyi Cancuna iniş yaptık. Bu arada Meksika vizesi öyle fazla bir meblağ değil fakat biz kübaya aktarmalı uçtuğumuz için ne olur ne olmaz diye shengen vizesi de almıştık. Meksikaya varana kadar 2 ülke geçtim fakat hiç birinde şöyle bir form doldurtturulup üstümde dolaşmadım. Uçakta size form veriliyor ülkede kaç gün kalacağınıza dair ve dönüşte de o belge memurlar tarafından kontrol ediliyor bunun farklı şeylerle ilgisi olduğunu düşünmedim değil fakat olay bu.
   Serde kadınlık var.Planımız havaalanından araç kiralayıp kuzeye gidebildiğimiz kadar gitmek en son Meksiko City de yolculuğu bitirmek.
maya ayini Xharet(işkaret) Meksika
Başlangıç
   Havaalanından araç kiraladık tabi navigasyon la devam etmek niyetindeyiz. Fakat sıkıntı havaalanında internet kapsamlı herhangi bir hat bulamadık.İlk işimiz hat tedarik etmekti. Çıktık yola aracı kafama göre kullanıyorum. Hostel wold den gitmeden 2 kişilik yer ayırtmıştım. Amacımız ilk olarak orayı bulmak. Sıkıntı ki fazla büyük bir sıkıntı yarattı bize İspanyolcamızın olmaması. Fakat Meksikadaki nüfusun büyük bir çoğunluğu da maalesef ingilizce bilmiyor. Yani anlaşamıyoruz. Akşama kadar hat arama niyeti ile dolanıp dururken artık açlıktan bir Çin lokantası sonra da Meksika’da 24 saat açık dükkanlar var. Aynı zamanda oturup kahve falan da içebiliyorsun.  Yorgunluktan hem bir kahve içeriz hem de bir şansımızı deneriz diye bu dükkanlardan birine kendimizi attık. Fakat yok ingilizce bilen yok yani hat yok yani navigasyon yok! Kahve içenlerin oturduğu masalara şansımı denemek amacıyla laf atıyorum ingilizce belki bilen vardır diye.En sonunda telefon hattım birinin wifisini gördü ve direk laf attım Leonardo Ramos’a şansa ingilizce biliyor çıktı ve adam direk çıkarıp hattını telefonundan bana verdi. Ayırttığım yeri bulamadım fakat bir otel bulup kendimizi attık.Sonra aldı beni kara kara düşünce kartel korkusu falan var bir taraftan.Sorup duruyorum arkadaşa bu adam hattını bana niye verdi diye.Adamın iyi olabileceği falan o korkuyla aklımın ucundan geçmiyor (adam iyiymiş).
tatlış meksika insanı

  Cancuna dönelim.

Meksika zaten Yucatan yarımadası diye geçer.Haritaya dikkatli bakarsanız güney kısmının yemyeşil olduğunu farkedersiniz.Şahane Meksika insanı.Meksika insanı güneyde tip olarak kare yüzlü esmer sert görümlü orta boy fakat çok tatlış insan tipidir.Tipi görünce sizi kesecek falan sanabilirsiniz bazen hele karşınızdaki ingilizce bilmiyorsa hadi gidelim diyebilirsiniz(bir otelde yaşamıştık bu durumu otel görevlisi ile) ve Meksikanın Antalya’sı Cancun.Eğer maya uygarlığına şahit olmak istiyorsanız Cancuna gitmelisiniz.Çünkü Meksikanın Güney Bölgesi yanı Amerikaya uzak kalan bölgesi daha yerel daha bakirdir kuzeye göre.Bu yüzden bu özellik insan ptototipine de yansır güney bölgedeki insanlar orta boy geniş yüzlü esmer yapıda insanlardır.Fakat bir o kadar cana yakındırlar.
maya mezar taşı meksika

Eski Uygarlıklar Meksika

 Meksika önce Maya  sonra Toltekler sonra Astekler en son Latinlerin gelmesi ile büyük bir karışımdan oluşan bir medeniyettir. Chitchen itza piramiti Efes(İzmir) gibi bir şehirde piramitin tepesinde kralın halkına konuşma yaptığı bir piramittir. Tabi aynı zamanda tanrılara kurban sunum yeridir. Bu piramit yapılırken öyle bir ses sistemi planlaması yapılmıştır ki. Kral halka piramit tepesinden konuşurken ses Eco yaparak herkesin işitebileceği şekilde ayarlanmıştır. Tabi maya aztek ve toltek uygarlıklarına şahit olmak istiyorsanız Xharet(işkaret)e muhakkak gitmeniz lazım.O ne mükemel bir yerdir. Giriş ücreti 90 dolar vermiştik fakat her kuruşun hakkını vermişti. Öyle bir yer düşünün ki tüm Meksika uygarlıklarını(maya,aztek,toltek,latin) tanıtan bir yer.Şimdiye kadar ömrünü sürdürebilen tek maya köyü. Kelebekler vadisi. Tüm o birleşik uygarlıkların dansları.Kuşlar Vadisi..Maya Astek tapınakları.Aklınıza gelen o değişik şapkalı kovboylar. Ya ben rüyada mıyım bu anca rüyada olabilir diyorsunuz. Filamingolar papağanlar her cinsten farklı kuşlar ve yuvaları.Yaşam alanları. Xharet en az 1 gün ayrılması gereken bir yer.
filamingolar Xharet Meksika
    Cancun’a gelmişken Tulum bölgesine uğramamak olmaz. Tulum bölgesi tam bir tatil yeridir. Hayal ettiğiniz deniz ve güneş tatilini bu bölgede yaşayabilirsiniz. Biz Isla Mujares’i seçtik. Şahane bir su altı müzesi yapılmış. Su altında bir sürü heykel. Ve tabi köpek balıklarıyla yüzmek. Evet tecrübe ettim. Tabi tek başıma değil.
   Bir de tulum bölgesinde bir sürü cenote diye isimlendirilen yapılar mevcut. Bu yapılar tatlı kaynak suları ile doğal oluşumlardır. Fakat ülkemizdeki kaynaklardan farkı bu sular sıcak üzerinde her türlü aktiviteyi yapabileceğiniz bir sürü cenote mevcut. Yani tatlı sıcak suda mağarada yüzmek mi dersin ya da ipten cenotenin birine atlamak mı. Yani Meksika ormanları içinde aklınıza gelemeyecek bir sürü aktivite sunar bu bölge size.
 Ve tabi cancun gece hayatı. Las Vegas’a gitmedim fakat ora ile yarıştığına dair duyumlar gelmişti kulağıma.
köpek balığı ile yüzmek Isla Mujares Tulum Meksika
Meksika’da Ne yenir

  Yemek olarak bir türlü İspanyolca ve karşı tarafta ingilizce olarak bir gram ilerleyemediğimizden ne bulursak yedik. Kimi zaman kuzu büftek söyledim domuz biftek geldi. Bu arada herşey mısırdan. Ekmek lavaş aklınıza buğday unu ile yapılan ne varsa mısır ile yapıldığını düşünün. İçim dışım mısır olmuştu ne yalan söyleyeyim. Acı konusunda iyiler fakat tabi genel tercihim sokak satıcıları. Full karabiberi hindi ve o lezzeti başka yerde yiyeceğimi düşünmüyorum. Içki konusuna gelince tabi ki Söz konusu Meksika olunca bu konuda usta olduklarını söyleyebilirim. Adamlar biradan bile şahane kokteyller hazırlayabiliyorlar.

Isla Mujares Meksika
    Cancun’da nerede kalınır

Açıkcası macera dolu bir gezide en güvenilir adres tabi ki booking.com oldu.Akşama kadar gezip akşam saatlerinde booking’de gördüğümüz 4 yıldız ve üzeri yerler bizim için makul yerler oluyordu. 2017 yılında kişi başı ortalama 200 TL gibi bir fiyatla ortalama otellerde kaldık.Bu arada o zamanlar aşağı yukarı 1 lira 4 meksika pezosuna denk geliyordu.l

Cancun’a yolun düşerse

1)Chitchen itza

2)Xharet

3)Tulum bölgesi ve cenoteler

4)Isla MUjares gezilmeli

Son olarak tabi bu yazıyı birgün yolunuzun Meksikaya düşeceğini umarak iyi niyetinden dolayı Leonardo Ramos’a teşekkürlerimle bitiriyorum.MEKSİKA 2 yazım da yolda.

kabilecilik Meksika

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

98 − 90 =

Başa dön tuşu