Gezi RehberiYaşam

Meryem Ana Evi – Virgin Mary

Hristiyanların Hac Mekanı Meryem Ana Evi

Hz. Meryem “Virgin Mary” Hz. İsa’nın annesi olduğuna inanılan, “Kutsal Bakire” olarak adlandırılmış kişidir. Hem Hristiyan dünyasında hem de Müslüman dünyasında önemli bir yere sahiptir. Hristiyanlar için dinlerinin kurucusu olarak saydıkları Hz İsa’nın bakire annesidir. Yine Müslümanlar için Kuran-ı Kerim’de de bahsedilen Hz. Meryem kutsal sayılmıştır. Bu nedenle birçok dinden binlerce ziyaretçisi vardır. Ayrıca Meryem Ana Evi, Şirince kasabasına ve Efes Antik Kenti’ne de oldukça yakın. Bu nedenle ziyaretçi sayısı da çok fazla oluyor.

Meryem Ana Evi

İzmir Efes’te yer alan Bülbüldağı’nda bulunuyor.  Katolikler için “hac” yeri sayılan bir mabettir. Selçuk ilçesine 7 km uzaklıktadır. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich (1774-1824)’in rüyalarını takiben keşfedilmiştir.

 

18 Ekim 1881’de Abbé Julien Gouyet isimli bir Fransız rahip Ege Denizi’ne bakan bir dağda küçük bir taş bina ve antik Efes kalıntılarını keşfetmiştir. Emmerich’in tarif ettiği Bakire Meryem’in son yıllarını geçirdiği evin bu olduğuna inanmıştır. İlk başlarda inanılmasa da daha sonraları iki Lazarist misyoner Peder Poulin ve Peder Jungyine aynı bölgeyi keşfetmişlerdir. Şirince Hristiyanları tarafından kutsal sayıldığını ve adına “Bakireye giden kapı” denildiğini öğrenirler. Böylece her yıl çoğu Hristiyan’ın Meryem’in yükselişini (Assumption/Dormition) kutladığı 15 Ağustos tarihinde buraya hac ziyareti yaparlar. Rahibe Marie de Mandat-Grancey Katolik Kilise tarafından Meryem’in Evi’nin kurucusu olarak çalıştı. Ayrıca öldüğü tarih olan 1915’e kadar, restore işlerinden ve Meryem’in evinin korunmasından sorumlu olmuştur.

Keşif 12. yüzyıldan kalma bir gelenek olan “Efes geleneği”ni güçlendirmiştir. Bu gelenek daha eski olan “Kudüs geleneği” ile Kutsal Bakire’nin cennete alındığı yer konusunda rekabet halindeydi. Papa XIII. Leo’nun 1896’da ve Papa XXIII. İoannes’in 1961’deki eylemleri sebebiyle Katolik Kilise, Kudüs’teki Dormition Kilisesi’nden temel affı kaldırdı. Daha sonra Efes’teki Meryem’in evindeki hacılara tüm zamanlar için bağışlamıştır.

Roma Katolik Kilisesi yeterli bilimsel kanıt olmadığı için ev ile ilgili kesin bir görüş sunmadı. Fakat, 1896’da Papa XIII. Leo’nun ilk hac ziyaretindeki kutsamasından bölgeye sıcak baktıklarını anlıyoruz. Papa XII. Pius, 1951’de Meryem’in yükselişi dogmasının tanımı üzerine evi Kutsal Yer statüsüne yükseltti. Daha sonra Papa XXIII. İoannes tarafından bu statü kalıcı yapılacaktır. Bölge Hristiyanlar kadar Müslümanlar tarafından da saygı görmekte ve ziyaret edilmektedir. Hacılar evin altında bulunan iyileştirme özelliği olduğuna inanılan kaynar sudan içerler. Meryem’in cennete alınışını anmak amacıyla her yıl 15 Ağustos’ta burada bir dini ayin düzenlenir.

Açık saatler ve ücret

Meryem Ana Evi’ni her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Giriş ücreti: 10 TL ‘dir (2021).

Müze kart geçerli değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + = 15

Başa dön tuşu