Bilim ve MühendislikSağlık

mRNA aşıları nasıl çalışır?

Pfizer ve Moderna’nın COVID-19 aşılarının her ikisi de mRNA aşılarıdır. Bu yenilikçi aşılar, hücrelerinizin içine küçük bir dizi kısa ömürlü talimat yerleştirir. Önceki aşılar, bağışıklık sistemini yeniden başlatmak için zayıflatılmış veya inaktive edilmiş virüsleri veya bunların bir kısmını kullanıyordu.

İlginizi çekebilir:  Sinovac mı BionTech mi Daha Etkili?

mRNA Nasıl Çalışır

Peki mRNA aşıları nasıl çalışır?

  • mRNA aşısı kolunuzdan enjekte olduktan sonra kanınıza karışır.  mRNA, kendi hücrelerinize, virüsün sahip olduğu bir proteinin bir bölümünü nasıl oluşturacakları konusunda talimat verir. İğne, diğer aşıları alırken olduğu gibi kolumuzu acıtacaktır.
  • mRNA hücrelerin içerisinde bulunan mesajcı RNA’dır (messenger RiboNucleic Asid ). Görevi protein sentezidir. Protein üretmek için sanki bir şablon gibi çalışır.
  • Bilim insanları bu sentetik mRNA’yı da “hücre duvarını kolayca aşsın diye” “yağ ile çevrelenmiş nanoparçacıklar”ın içine yerleştirdiler. Bununla birlikte aşıdaki teknolojik geliştirmeler de zaten bu noktadan sonra alevlendi.
  • Kas hücreleriniz bu mRNA’yı alır ve talimatları okuyarak koronavirüste de (SARS-CoV-2) bulunan bir dikenli ( spike) protein oluşturur.
  • Bu dikenli spike proteinleri, bu hücrelerin yüzeyinde kısmen veya tamamen görülür.
  • Bağışıklık sisteminiz, bu proteinin farklı olduğunu anlar. Sonrasında antikor üretmeye başlar ve gelecekte bağışıklık hücrelerini tanıması için eğitir.
  • Vücudunuz daha sonra SARS-CoV-2’yi gördüğünde, bazı antikorlar hemen korumaya başlamak için hazır bulunurlar ve bu korumayı artırmak için bağışıklık hücreleri hazırlıklı olurlar.

Tam koruyucu etkileri elde etmek için mRNA aşısının her iki enjeksiyonuna ihtiyacınız var. Tek başına bir doz, klinik çalışmalarda istenilen sonuca ulaşamaz. MRNA vücudunuzun içinde hızla bozulur, böylece uzun süre vücudunuzda kalmaz.

COVID-19 mRNA aşısı COVID-19 virüsü bulundurur mu?

Hayır. COVID-19 mRNA aşısı, COVID-19 hastalığını önler. MRNA aşıları herhangi bir virüs taşımadığından, aşı COVID-19 enfeksiyonuna neden olamaz.

MRNA aşıları DNA’nızı değiştirir mi?

Hayır. COVID-19 mRNA aşıları, görevlerini sitoplazmadaki çekirdeğin dışında yapar. DNA ise çekirdekte (nükleusta) bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − = 9

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu