Bilim ve Mühendislik

Pisa Kulesi Neden Yamuk? Eğrilik Derecesi Nedir?

Katedral
Katedral

Pisa kulesi 12. Yüzyılda inşa edilmiştir. İtalya’nın Pisa şehrinde bulunmaktadır. Pisa şehrinde yer alan katedralin arka bahçesinde yer alan bir çan kulesidir. Kule, zeminindeki çeşitli kusurlar nedeniyle şu an ki eğri görüntüsüne ulaşmıştır. Eğri olmasının ve zamanla bu hale gelmesinin sebebi ise bulunduğu zeminin yumuşaklığından kaynaklanmaktadır. 12. Yüzyılda inşaat başladıktan kısa bir süre sonra yapı eğilmeye başlamıştır. 14. Yüzyıla gelindiğinde inşaat tamamlanmıştır. Ancak eğrilik artarak devam etmiştir. 1990 yılında uzmanlar tarafından yapılan ölçümler neticesinde bu eğriliğin 5,5 dereceye kadar yükseldiği tespit edilmiştir. Sonrasında ise çeşitli çalışmalar yapılarak eğrilik 4 dereceye kadar düşürülmüştür. 56 metre yüksekliğinde olan bu kule 199 senede inşa edilmiştir. Beyaz mermer kullanılarak tamamlanan yapı çeşitli sorunlar nedeniyle her sene bir miktar çökerek şu an ki halini almıştır.

Pisa Kulesi Yamuk Olma Sebebi

Temel sebep kulenin zemininde sıkıntının olmasıdır. Zemindeki problemler sebebiyle kulenin bir kısmı çökmekte diğer kısmı ise normal şekilde kalmaktadır. Bir kısmında gelen bu çökme durumu ise kulenin şu an ki eğriliğini elde etmesine yol açmıştır. Temelin zayıf olması ve çok az bir kazma yapılması tarihi yapının bu hale gelmesine yol açmıştır. Çeşitli destekler ile açı düzeltilmeye çalışılsa da eğriliğin ilerlemesi durdurulamamıştır. Günümüzde yapılan ölçümlere göre kulenin alçak tarafı yerden 55,8 metre yükseklikte. Diğer kısmı ise 56,7 metre yüksekliktedir.

Pisa
Pisa

Pisa Kulesi Tarihi

Yapı inşasına başlandıktan sonra yaklaşık yarım asır çalışmalar durmuştur. Kentteki çatışmalar sebebiyle 3. Katta inşaat durmuştur. Bu durma neticesinde yarım asır boyunca temel yerine oturmuştur. Sonrasında ise 8. Kata kadar inşaat devam etmiş ve yapı son halini almıştır. Yarım asırlık bekleme süresi yapının şu an çökmeden durmasını sağlamaktadır. İlk olarak 1178 yılında temeli atılan kule 1233 yılına kadar beklemiştir. Eğim bu süreçte eğrilik oluşmaya başlamışken dönemin mühendisleri konu hakkında yeni bir karara vardı ve yapının biraz daha farklı inşa edilmesinde hüküm verdiler. Bir tarafın diğer taraftan daha uzun olması şeklinde devam eden inşaat tam anlamıyla 1372 yılında tamamlanmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 7

Başa dön tuşu