Bilim ve MühendislikSağlık
Trend

Sinovac mı BionTech mi Daha Etkili?

Sinovac mı BionTech mi?

Sinovac mı BionTech mi? Hangi aşıyı tercih etmeliyiz? Ama hangi aşı koronavirüse karşı daha etkili?

Türkiye’de Çin yapımı Sinovac aşısı uzun bir süredir kullanımda. Geçen haftalarda ise Alman yapımı BionTech aşısı da kullanılmaya başladı. Yaş gruplarına ve aşı önceliklerine göre aşılama devam ederken, akıllarda hangi aşı daha etkili sorusu oluştu.

MHRS ve 182 üzerinden aşı randevusu almak isteyenler aşı seçmek zorunda. Bu tercihe göre aşı gününde iki aşından birini olacaklar. Peki Sinovac mı daha etkili yoksa BionTech mi?

Sinovac mı BionTech mi Daha Etkili?

Ankara Üni. Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık bu konuda bizleri uyarıyor. “Hangi aşıya ulaşırsanız onu yaptırın!”

Sinovac mı? BionTech mi?

Prof. Dr. İsmail Balık onay alan aşıların hepsinin Britanya mutasyonuna karşı etkili olduğunu belirtti. İsrail ve İngiltere’de aşılamanın etkisiyle vaka sayılarının önemli ölçüde azalttığını belirtti. Aşılanan yaş grubunda görülen vaka sayısının azaldığını, Ağır hasta ve yoğun bakım sayısının ise ciddi derecede azaldığını belirtti.

Profesör Dr. Balık: “Türkiye’de de artık 60 yaş üstünde ağır vakaları daha az görüyoruz. Bu nedenle vakalar şu anda daha çok 40-60 yaş arasında. O nedenle, hangi aşıyı buluyorsak o aşıyı yaptırmalıyız” dedi.

Sinovac ve Biontech aşıları için yapılan klinik gözlemlere göre : “Klinik gözlemlerimize göre, eğer alerjik bünyeniz varsa BionTech yerine, alerjik bünyelerde daha az yan etki yapan Sinovac aşısını yaptırabilirsiniz. Çünkü, çalışmalarda sadece BioNTech değil diğer mRNA aşılarının daha çok reaksiyon yaptığı gözlendi. Ayrıca, mRNA aşıları, inaktif aşılara göre daha güçlü bağışıklık yanıtı yapıyor. İmmün sistem üzerine uyarıcı etkisi daha fazla olduğu için. Dolayısıyla, bağışıklığı zayıf bünyeye sahip olanlar, mRNA aşısını tercih edebilir. Bu hastalar; böbrek yetmezliği olanlar, şeker hastalığı olanlar, obezitesi olanlar mRNA tercih etsinler. mRNA aşıları tek dozdan bir hafta sonra bağışıklık oluşturmaya başlıyor. Ama inaktif aşılar ise ancak ikinci dozdan 15 gün sonra belirgin bağışıklık oluşturuyor.” Kanser tedavisi bitenlerin bağışılığı düzgün çalıştığı için iki aşıyı da tercih edebilir.

mRNA aşısı nasıl çalışır?

Bir çok insanın en çok korktuğu mutasyon hücre cekirdeğinde (Nükleus) DNA üzerinde bir kusur oluşur ise mümkün. mRNA aslında hücrelerin içerisinde bulunan mesajcı RNA’dır. Görevi protein sentezidir. Yani bir tür şablon gibidir. Bilim insanları Covid – 19, yeni koronavirüsteki Spike proteininin şifrelerini bu mesajcı RNA’nın içerisine kodladılar. Üretilen mRNA hücre zarından girince, diğer mRNA lar gibi hücrenin ayrı bir yapısı olan ribozomlara giderek elindeki şifre ile bir protein oluşturuyor. Yani çekirdeğe girmiyor. Bu şifre virüs taç proteini. Yani ortada virüs yok. Tam olarak bu taç proteinin şifresini sahte bir kod ile kendi hücremizde üretiyoruz.
Sonra bu proteini vücut yabancı görüp antikor üretiyor.

İlginizi çekebilir:  mRNA aşıları nasıl çalışır?

Sinovac ve BionTech Aşılarının Yan etkileri

İki aşının yan etkilerini de karşılaştıran Balık: “BioNTech aşısı, yan etki olarak biraz daha fazla kendini gösteriyor. Bunlar, aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş ve vücut kırgınlığı. BioNTech aşısında daha fazla ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor. Ama ağır hastalık ve ölümden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor.” dedi.

Aşı Olanlardan Yorumlar

Çevremizde bir çok tanıdık, eş, dost aşı oldu. 65 yaş üzeri ve 55 yaş üzeri aşı olanların tercihlerine göre aşı yorumları şöyle oldu:

Sinovac Tercih Edenler:

-Herhangi bir yan etki görmedik.
-Biraz ateş yaptı o kadar.
-Ertesi gün biraz halsiz bıraktı.
Görüştüğümüz 20 kişiden yalnızca 65 yaş üstü bir kişi, ateşim çok arttı. Daha sonra ateş düşürücü kullandım yorumunu yaptı.

BionTech Tercih Edenler:

Geç gelmesi sebebiyle 55 yaş üzerinde tercih edildi. Fakat polis arkadaşlarımız bu aşıyı daha çok tercih etti.
-Çok hafif bir ağrı oldu.
-Az bir ateş ve halsizlik oldu.
-10 kişi içerisinden 1 kişi de ise yüksek ateş ve halsizlik şikayeti oldu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

92 − 85 =

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu