Zeka Oyunları

Zeka Oyunları – Sudoku

Sudoku Nedir? Nasıl Çözülür?

Sağlığın önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Spor yapıyoruz. Ve beslenme alışkanlıklarımızı düzenliyoruz. Ama beyin sağlığımız için yeterince çaba harcıyor muyuz? Çünkü beynimizin sağlıklı ve dinç kalması için onu da çalıştırmamız gerekiyor. Hatta çoğu zaman zorlamak ve aktif kullanmak beyin sağlığı açısından son derece önemli. Bizde bu amaçla beyin egzersizleri olarak bir zeka oyunları serisi başlatmaya karar verdik. Bulmacalarda ve eğitimlerde kullanılan zeka oyunlarını anlatıyoruz. Bulmacalarda sıklıkla karşılaştığımız sudoku nedir? Sudokunu nasıl çözeriz? Sudokunu çözemek için bilmeniz gereken bilgiler…

Zeka oyunları – sudoku

Sudoku bulmacanın mantığı 3 boyutlu olarak düşünebilme yeteneğimizi geliştirmektir. Fakat her bulmacasının tek bir çözümü olduğu için tahmin edilerek çözmek çok zordur. Hatta imkansız.  Bu yüzden size verilen sayılardan (ipuçlarından) yola çıkarak her bir hücreye hangi sayının geleceğini bularak bulmacanızı tamamlayabilirsiniz.

Örnek sudoku bulmacalarını buradan deneyin.

6×6 ve 9×9 sudoku en çok bilinen türleridir. Ve bulmacalarda karşımıza çıkanlardır.

Bütün sudoku çeşitleri için üç temel kural geçerlidir. 

* Her satırda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

* Her sütunda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

* Her bölgede (kalın çizgili alanlar) tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

50’ye yakın çeşidi olduğunu biliyoruz. Ama sürekli yenileri de üretilmeye devam ediyor.  Klasik, bölgesel , ardışık en bilinenleridir. Ayrıca ardışıksız, multi, köşegen, toplamlı… Daha sonra zincir en bilinenleridir ve kendi içlerinde özel kuralları vardır.

Sudoku Yararları Nelerdir?

Zihin geliştiren bir oyun olduğunu söylemeye gerek yoktur. Ayrıca düzenli oynayanlarda beyindeki kıvrımları arttırdığı, olaylara farklı bakış açılarıyla baktırdığı bilinmektedir. Ve problem çözme yeteneği kazandırdığı, kolay çözüm yolları bulma konusunda bireyleri geliştirdiği gözlemlenmiştir.

  • Konsantrasyonu arttırır.
  • Zekayı geliştirir.
  • Yaratıcılığı arttırır.
  • Zihni dinlendirir, stresi azaltır.
  • Kuralları çok kolaydır.
  • Süre tutarak ya da zorluk seviyesini arttırarak kendinizle yarışabilirsiniz.
  • Matematik problemlerini çözme becerisini arttırır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Unutkanlığı azaltır.

Örnek sudoku bulmacalarını buradan deneyin. Ayrıca daha fazla örnek bulmaca için bize ulaşabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 16 = 25

Başa dön tuşu