Gezi Rehberi

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Vize olmadan gidilebilecek Avrupa ülkeleri

Karantina süreci, hastalık riski, ekonomik sıkıntılar… 2021 yılında tüm dünya ülkeleri gibi ülkemizde büyük sıkıntılar yaşadı. Ve hâlâ yaşamaya devam ediyoruz. Özellikle son yıllarda sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle gezmek, yeni yerler görmek hepimizin ilgi odağı haline geldi. Her aile, birey veya yakın arkadaşlar bütçelerine oranla kendilerine bir gezi rotası belirliyor. Bu geziler kimi zaman günübirlik doğa gezileri, kimi zaman ise tarihi turlar. Ayrıca bazen yurtiçi geziler, bütçemiz elveriyorsa bazen de yurtdışı turları. Günümüzde bir çok genç arkadaşımız Prof. İlber Ortaylı’nın “evlenip mobilya mağazası gezeceğinize, Dünyayı gezin” tavsiyesine uymaya çalışıyor. İlber Hocamıza buradan sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz 🙂 Eğer yurtdışına gitmek için bütçeniz yeterliyse sizlere bu yazımızda Vizesiz Avrupa rotası hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi bazı devletler, ülkelerine girmek için vize istiyor. Özellikle büyük ve gelişmiş ülkeler yasa dışı göçü önlemek için vize kriterlerini oldukça ağır tutuyorlar. Ama Türkiye’ye vize uygulamayan, sadece pasaportunuzla gidebileceğiniz ülkeler de epey fazlaca var. Konum itibarı ile Avrupa Türkiye’ye daha yakın. Vizesiz Avrupa ülkeleri nereler başlayalım: Bu ülkelerin bazılarını ilerleyen günlerde detaylı olarak anlatacağımız için şimdilik sadece kısa tanıtım bilgileri veriyoruz.

Ukrayna

Türkiyenin hemen kuzeyinde, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Doğu Avrupa’nın sevilen ülkelerinden biri. İstanbul’dan 1,5 saat uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Gece hayatıyla ön planda olan başkent Kiev. Özellikle tarihi yapılarıyla dikkat çeken Odessa en beğenilen şehirleri. Ve tabii ki sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülke. Tarihi yapılarıyla turistleri etkileyen bir çok şehri görmek için Ukrayna’ya gitmelisiniz. 90 güne kadar vizesiz gidebilirsiniz.

1Türk Lirası = 3,27 Ukrayna Grivanası

Arnavutluk

Avrupa’da Balkanlar denince aklımıza ilk gelen ülkelerden biri Arnavutluk. Başkenti Tiran’a İstanbul’dan 1,5 saatlik bir uçuşla gidiliyor. Yine 90 günlük, vizesiz olarak turistik amaçlı konaklayabilirsiniz. Türkiye’den gidenler çok seviliyor. Adeta kendi şehrinizde gibi hissettiriyor. En çok tercih edilen şehirleri Ohri, Saranda ve Dıraç. Tarihi bölgeleri gezerken bir Osmanlı şehrini geziyor hissine kapılabilirsiniz.

1Türk Lirası = 12 Arnavutluk Leki

Kosova

Vizesiz Avrupa şehirlerinden biri de yine bir Osmanlı şehri gibi kalan Kosova, 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Balkanların belki de en güzel ve tarih kokan ülkesi. Ayrıca hâlâ bağımsızlık mücadelesinden kalan izleri taşıyor. Kullas dedikleri taş evleri, Sırp Ortodoks Kiliseleri, Kosova’nın tarihi değerlerini oluşturuyor. Kosova’ya gitmek istiyorsanız seyahatiniz için 90 güne kadar vize almanıza gerek yok. Avro kullandığı için son zamanlarda gezilerimiz biraz pahalı olmaya başladı.

1Euro = 10,27Türk Lirası

Sırbistan

Tarihi ve doğal güzellikleri Sırbistan’ı listede görülmesi gerekenler listesinde en üst sıralara çıkarıyor. Fiyat olarak uygun tatil imkanı sunan Sırbistan’a 2,5 saat uçarak ulaşılıyor. 420 yıl kadar Osmanlı hakimiyeti altında kalan Sırbistan pek çok hamam, camii, kilise, katedrale ev sahipliği yapıyor. Sırbistan’da vizesiz 90 güne kadar turistik amaçlı konaklayabilirsiniz.

1Türk Lirası = 11,8 Sırp Dinarı

Makedonya

Diğer Balkan ülkeleri gibi tarihi yapılarını günümüze kadar taşıyan ülkelerden biri de Makedonya’dır. Makedonya yine size sıcakkanlılıkla ev sahipliği yapacaktır. 1,5 saat uçuşla ülkeye ulaşmak mümkün. Tarihi ve doğal güzellikleri ön plana çıkıyor. Ayrıca eğlence hayatının da dolu dolu yaşandığı bir ülke. Kayak tatili için kış aylarında seyahat eden insanlar çok memnun kaldıklarını söylüyor. Üsküp, Ohri gibi bölgeleri gezi için tercih edilen şehirler arasında ön plâna çıkıyor. Makedonya’ya yapılan ziyaretler 90 güne kadar vizesiz.

1Türk Lirası = 6,02 Makedonya Dinarı

Karadağ

Bir Karadeniz şehri gibi mavi ve yeşil renkleri barındıran Karadağ… Yüzölçümü olarak küçük olan bu ülkede yine Osmanlı’nın izlerini görmek mümkün. Başkenti Podgorica, sık ziyaret edilen diğer şehri ise Bar. Tarihi güzellikleri tabii ki ön planda. Ama deniz ve uzun kumsalların da güzelliğine denecek yok. Hem tarihi yerleri görmek hem de deniz tatili yapmak istiyorsanız Karadağ size göre. 90 güne kadar vizeden muafsınız.

1Euro = 10,27Türk Lirası

Belarus-Beyaz Rusya

Kuzey Avrupa’daki en güzel ülkelerden biri olan Beyaz Rusya Türkiye vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor. Tam bir doğa harikası olan ülkenin denize kıyısı yok fakat 10bin üzerinde gölü var. Ayrıca Avrupa ırmaklarının ülkeden geçmesiyle neredeyse yarısı ormanlarla kaplı. Doğa dostu ve sakin bir Avrupa tatili istiyorsanız Beyaz Rusya’yı tercih edebilirsiniz. Ayrıca haziran ayında başkent Minsk’te gerçekleşen Beyaz Geceler festivalini de kaçırmamalısınız. Uçakla 2,5 saat uçuş süresi var. 1,5 saat uçuş ile ulaşabilirsiniz.

1Türk Lirası = 0,3 Beyaz Rusya Rublesi

Moldova

Doğu Avrupa’nın belki de en fakir ülkesi Moldova. Ama tarihi ve doğal güzellikleriyle farklı bir deneyim sunan bir ülke. Pek çok katedral ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Denize kıyısı yok. Ayrıca Puşkin, sürgün yıllarını burada geçirmiş. 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebilirsiniz. Dinyester Vadisi ve karlı dağlar enfes fotoğrafların çekilebileceği mükemmel bir mekan.

1Türk Lirası = 2,09 Moldova Leyi

Gürcistan

Hem pasaportsuz hem de vizesiz gidilen ülkelerden biri. Hemen kuzeydoğu sınır komşumuz. Eğlenceli gece hayatıyla tanıyoruz. Batum’da gezilecek ve görülecek de pek çok yer mevcut. 365 gün boyunca turistik amaçlı vizesiz olarak Gürcistan’da kalabilirsiniz. Ayrıca ucuzluğu ile tercih ediliyor. İstanbul’dan 2 saate yakın uçak yolculuğu ile gidiliyor.

1Türk Lirası = 0,4 Gürcistan Larisi

Andorra

Fransa ve İspanya arasında kalmış çok küçük bir ülke. Ülkemizde adı ancak milli maçlardan dolayı biliniyor. Fakat Andorra kış tatili yapmak için çok uygun bir ülke. Profesyonel kayak pistleri Andorra’nın en önemli turizm özelliği. Ülkede havalimanı yok. Kara yolu ile sağlamanız gerekmektedir. Andorra’da 90 gün boyunca vizesiz olarak kalabilirsiniz.

1Euro = 10,27Türk Lirası

Vizesiz Avrupa gezisi istiyorsanız bu ülkelerden başka seçeneğimiz yok gibi. Bir başka gezi yazımızda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 + = 71

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu