Anime İnceleme

Hepimiz Tensaiyiz. Slam Dunk Anime İnceleme

Eser miktarda spoiler içerebilir.

Birçoğumuz sporu düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk şey anime değildir ama yayınlanan birçok spor animesi de vardır. Belki de hiçbiri Takehiko Inoue’nin animesi Slam Dunk’dan daha ikonik, daha etkili ve daha şaşırtıcı değildir.

Slam Dunk,  NBA’den oldukça ilham almış bir anime ve mangadır. Manga 1990-1996 yılları arasında, tam da Michael Jeffrey Jordan,  nam-ı diğer majestelerinin Chikago Bulls ile tarihe adını altın harflerle kazıdığı döneme denk gelmektedir. Nasıl birçok spor sever tarafından MJ, GOAT (Greatest of all time) olarak kabul ediliyorsa; gene bir çok anime sever için de Slam Dunk en iyi spor animesi olarak kabul edilir.

Slam Dunk
Sakuragi Hanamichi ve tüm Shohoku Basketbol Takımı (soldan sağa, Akagi, Mitsui, Sakuragi, Rukawa, Miyagi).

Protagonistimiz ufak bir çetesi olan Sakuragi Hanamichi, başını her zaman belaya sokmaya meyilli bir öğrencidir. Ortaokulda, bir basketbol oyuncusu yüzünden bir kız tarafından reddedildikten sonra, spordan nefret ettiğine yemin eder. Liseye girdikten sonra ise Haruko adında yeni bir kızla tanışır ve Haruko’yu etkilemek için Shohoku basketbol takımına katılır. Güç, hız ve zıplama yeteneği bakımından tüm akranlarından daha ilerdedir; ancak tüm beceri ve basketbol uzmanlığından da yoksundur. Sakuragi, basketbol yolculuğunda Haruko’ ve Shohoku’nun yıldız oyuncusu Rukawa gibi birçokları ile tanışır. Bu insanlar, Sakuragi’ye basketbol becerilerini geliştirmesi için ilham verirken; sonunda basketbola gerçekten âşık olmasına vesile olurlar.

Slam Dunk
Slam Dunk

Çizimler dönemine göre oldukça başarılı ve günümüzde de hiç sırıtmayacaktır. Hikâyeye gelirsek; Slam Dunk özünde tam bir underdog hikayesi sayılabilir. Birçok Shounen’de olduğu gibi hikâyenin sadece ana karakterin çevresinde dönmesi, ana karakterin herkesi yenmesi ve her şeyin merkezi olması gibi bir durum ile karşılaşmamamız; animeyi oldukça gerçekçi ve daha sevilebilir kılıyor. Takımdaki herkesin birbirinin eksikliklerini tamamlaması, aralarındaki trash talklarla birbirlerini gaza getirmeleri gibi basketbolun olmazsa olmazlarını da içerisinde barındırıyor.

Slam Dunk
Slam Dunk

Dostluk, zafer, kaybediş ve sonrasındaki gelişme evresi, komedi; kısacası ne istiyorsanız barındıran bir anime Slam Dunk ve öyle anlar geliyor ki içinizdeki o coşku animeyi izlerken sizi alıp götürüyor; 20 dakikanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

 

Not: 101 bölüm. Ayrıca anime mangaya göre hikaye olarak biraz eksik. Animeyi bitirdikten sonra mangaya da bakmanızı tavsiye ederim.

Anime Değerlendirmesi

Puanım - 8.8

8.8

Ortalama

Birçoğumuz sporu düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk şey anime değildir ama yayınlanan birçok spor animesi de vardır. Belki de hiçbiri Takehiko Inoue'nin animesi Slam Dunk’dan daha ikonik, daha etkili ve daha şaşırtıcı değildir.

User Rating: Be the first one !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

64 + = 72

Başa dön tuşu