Zeka Oyunları

Zeka Oyunları – Kendoku

Kendoku nasıl çözülür?

Sağlığın önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Spor yapıyoruz. Ve beslenme alışkanlıklarımızı düzenliyoruz. Ama beyin sağlığımız için yeterince çaba harcıyor muyuz? Çünkü beynimizin sağlıklı ve dinç kalması için onu da çalıştırmamız gerekiyor. Hatta çoğu zaman zorlamak ve aktif kullanmak beyin sağlığı açısından son derece önemli. Bizde bu amaçla beyin egzersizleri olarak bir zeka oyunları serisi başlatmaya karar verdik. Bulmacalarda ve eğitimlerde kullanılan zeka oyunlarını anlatıyoruz. Bulmacalarda sıklıkla karşılaştığımız kendoku nedir? Kendokunu nasıl çözeriz? Kendokunu çözmek için bilmeniz gereken bilgiler…

KENDOKU NEDİR? 

Birkaç KENDOKU örneğini buradan indirebilirsiniz.

Kendoku, sadece 4 matematiksel işleme dayalı yapısıyla, her yaştan insanın zorlanmadan anlayabileceği, çözebileceği, değişik çözüm teknikleri geliştirmek için üzerinde düşünebileceği bir akıl oyunları sorusudur. Kendoku bulmacaları, sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çözenlerin konsantrasyonunu, mantıksal ve aritmetik becerilerini geliştiren bir araçtır. Calcudoku diye de ismi vardır.

Kendoku, Sudoku ile bazı ortak noktalara sahip. Her ikisi de verilen hücrelere mantıksal bir şekilde rakamları yerleştiriyoruz. Ama Sudoku’nun aksine matematiksel işleme dayalı bir akıl oyunu ve bu ona, eğlenceli olmanın yanında beyinle idman yapmak için en iyi yollardan biri olma özelliği kazandırıyor.

4×4, 5×5 veya 6×6 gibi oynanır. 4 işlemle yapılabildiği gibi tek işlemle de olan örnekleri vardır.

KENDOKU NASIL OYNANIR?

-Sudoku kurallarının hepsi Kendokuda da geçerlidir. ( Sudoku kuralları için buradaki yazımızı inceleyiniz!)

-Yani her satır ve sütunda her rakam yalnızca bir defa kullanıyoruz.

-Kalın çerçeve içinde olan bölüme dikkat edin. İçerisinde hangi işlem varsa o işlemi yapıyoruz. Ve oradaki sayıya ulaşılmaya çalışılır.

– Aşağıdaki örnekte olduğu gibi yeşil daire içerisindeki kalın çizgili 3 hücre var. Ve bu hücrelerdeki sayıların çarpımı 3 sayısını veriyor.

-Tüm hücreleri doldurunca bulmacamız tamamdır.

Kendoku Yararları Nelerdir?

Zihin geliştiren bir oyundur. Ve problem çözme yeteneği kazandırdığı, kolay çözüm yolları bulma konusunda bireyleri geliştirdiği gözlemlenmiştir.

  • Konsantrasyonu arttırır.
  • Zekayı geliştirir.
  • Yaratıcılığı arttırır.
  • Zihni dinlendirir, stresi azaltır.
  • Kuralları çok kolaydır.
  • Süre tutarak ya da zorluk seviyesini arttırarak kendinizle yarışabilirsiniz.
  • Matematik problemlerini çözme becerisini arttırır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Unutkanlığı azaltır.

Örnek kendoku bulmacalarını buradan deneyin. Ayrıca daha fazla örnek bulmaca için bize ulaşabilirsiniz. Son olarak hepinize kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

32 − = 25

Başa dön tuşu