Yaşam

Farklı Ülkelerden Tüm Dünyayı Şaşırtan 14 Gelenek

Hepimiz hayatımızda bir kez kültür şoku yaşamışızdır. Örneğin Mısır’a seyahat ederken, bir gelinin bir düğünden önce iyi şans getirmesi için arkadaşları tarafından sıkıştırıldığını görmek kafamızı karıştırabilir. Buna rağmen, her gelenek bize ülke ve kültürü hakkında değerli bir şeyler öğretebilir.

1. Hindistan’da tuvalet kağıdı yok

Birçoğunuz, Hindistan’da tuvalet kağıdının banyolarda yaygın olarak bulunmadığını öğrenince buna şaşıracaktır. Aslında tuvaletin yanında bulunan küçük bir kovadaki su daha sonra yıkamak için kullanılıyor. Tuvalet kağıdı kullanmak, boruları tıkayabileceği ve fazladan atık oluşturabileceği için genellikle kötü bir fikirdir.

2. Evlendikten sonra tuvaleti kullanmamak, Endonezya

Farklı Ülkelerden Tüm Dünyayı Şaşırtan 14 Gelenek
Endonezya’da, evlendikten hemen sonra evli bir çiftlere 3 gün boyunca tuvalete gitmeleri için izin verilmez. Eğer bunu yaparlarsa, evlilikleri için kötü şans getireceği düşünülür. Yeni evliler, az miktarda yiyecek ve su verilirken, bu geleneği bozmamalarını sağlamak için aile üyeleri tarafından gözetlenir.

3. İnsanları tükürerek selamlayın, Maasai

Farklı Ülkelerden Tüm Dünyayı Şaşırtan 14 Gelenek
Tükürmek birçok kültürde kaba bir davranış olarak kabul edilirken, Kenyanın Masai kabilesinde bu geleneksel bir selamlama ve saygı gösterme yöntemidir. Kabile üyeleri, ellerini sallamadan önce ellerine tükürür ve bunu yeni doğmuş bebeklere hatta bir geline onları kutsamak ve onlara iyi şanslar getirmek için yaparlar.

4. Meksika’da birine sakın Sarı gül hediye etmeyin!

14 Traditions From Different Countries That Surprised the Whole World
Güller, dünyanın hemen her yerinde duygu göstermek için harika bir hediye çeşididir. Bununla birlikte, renk seçimi, bazı ülkeler belirli güllere özel anlamlar yükler.  Meksika’da, geleneksel olarak kırmızı gül iyi anlama gelirken, sarı gül ise Meksika kültüründe ölüm demektir.

5. Düğünden önce tabak parçalama, Almanya

Almanyada düğününden birkaç hafta önce Polterabend olarak bilinen bir gelenek gerçekleşir. Çiftin konukları , çiftin evinde parçalanmış çömlekleri getirir . Daha sonra gelin ve damat, iyi şans getireceğine ve yaklaşan evlilikleri için takım çalışmasını teşvik ettiğine inanılan bir eylem olan parçalanmış bu çömlekleri temizlemek zorundadır.

6. Danimarka’da bekar insanların üzerine tarçın atmak

Farklı Ülkelerden Tüm Dünyayı Şaşırtan 14 Gelenek

16. yüzyıldan kalma eski bir Danimarka geleneği bugün hala devam etmektedir. Bir kişi doğum gününde hala bekarsa, arkadaşları onu tarçın yağmuruna tutar. Gelenek, kıtadaki seyahatleri nedeniyle genellikle evlenmeye vakti olmayan Danimarkalı baharat tüccarlarına bir göndermedir.

7. Venezuela’da gideceğiniz yere geç gidin 🙂

Venezuela’da bir etkinliğe, toplantıya veya partiye,  insanların planlanandan daha geç gelmesi yaygındır. Venezuelalılar iş söz konusu olduğunda rahat bir tempo yaşarlar ve geç gelme hareketi sadece büyük bir işe başlama anlamına geliyor.

8. Mermi karıncaları tarafından ısırılmak, Brezilya

Brezilya Sateré-Mawé kabilesinde, bir erkek çocuk reşit olduğunda mermi karıncalarıyla dolu eldiven giyerek geleneksel bir dansı sergilemek zorundadır. Mermi karıncanın ısırığı dünyadaki en acı verici böcek ısırıklarından biri olduğu için bu tören özellikle zorlu bir törendir.

9. İyi bir hasat için Bungee jumping, Vanuatu

Vanuatu’da, erkekler tarafından yapılan bir ritüelin iyi bir hasat sağladığına inanılıyor. Ahşap çalı ve odunlardan yapılmış yükseklikten erkekler üzümlerin üzerine atlayarak üzümleri ezerler. İyi bir atlayış yapan erkeğin fiziksel özelliklerinin geliştiğine ve iyi şans getireceğine inanıyorlar.

10. Bekarken komik şapkalar takmak, Fransa

Fransa’da 25 Kasım,  bekar kızlar genç aziz bakire Sainte Catherine’i kutluyor . Bu günde 25 yaşını doldurmuş kadınlar, bilgelik ve inancı simgeleyen yeşil ve sarı şapkalar takarlar. Bazı “Catherinette” ler yakında evlenme umuduyla bu günü kutlarken, diğerleri gururla bekar hayatlarına devam ederler.

11. Mobilyalarınızı pencereden atmak, Güney Afrika

12. Saunada iş toplantıları, Finlandiya

Farklı Ülkelerden Tüm Dünyayı Şaşırtan 14 Gelenek
Sauna, Fin kültürünün büyük bir parçasıdır.  Sadece doğum yapmak için tarihi bir yer değildir. Aynı zamanda  iş meselelerini ve hatta siyaseti konuşmak için hizmet eder . Aslında, meslektaşların veya iş ortaklarının birlikte saunaya gitmesi ve daha rahat bir ortamda konuşması iş dünyasında yaygın bir gelenektir.

13. Düğününüzden önce ağlamak, Çin

Farklı Ülkelerden Tüm Dünyayı Şaşırtan 14 Gelenek
Pek çok kültürde düğün kahkahalarla dolu bir tören iken,  Çin’de gelenek olarak düğünden önce gelin evlenmeden bir ay önce ağlayarak gelir. Birkaç gün sonra, gelecekteki evliliğinin sevincini göstermek için annesi ve diğer aile üyeleri de bu geleneğe eşlik ederler.

14. Sol el kullanılmaz, Orta Doğu

Orta Doğu ülkelerinde, birini selamlamak veya sol eliyle yemek yemek, kaba ve sağlıksız kabul edilir. Sol el, tuvalete gittikten sonra temizlik için kullanıldığından, kirli el asla yemek masasında ya da arkadaşlarını selamlamak için kullanılmaz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

71 − = 61

Başa dön tuşu